Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaOgłoszenia
Urząd Miejski w Świdnicy - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Festiwal Góry Literatury w Świdnicy

4 dni temuza 14 dni

Już czwarty rok z rzędu Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy włącza się w organizację Festiwalu Góry Literatury Olgi Tokarczuk. W trakcie festiwalu odbędą się spotkania autorskie, pokazy filmów oraz edycja Małych Gór Literatury. Nasze miasto odwiedzą wybitni goście. Wśród nich znajdą się m. in. Wojciech Chmielarz i Jakub Żulczyk.

Program świdnickich wydarzeń prezentujemy poniżej.


PONIEDZIAŁEK 8 LIPCA


Małe Góry Literatury: warsztaty dla najmłodszych: Górskie brzmienia

godz. 10.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

piętro drugie, sala 304

ul. Franciszkańska 18, Świdnica

wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki


Spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem, „Dawno temu w Warszawie”.

Z autorem rozmawia Olga Wróbel

godz. 17.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

ul. Franciszkańska 18, Świdnica

wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki


Spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem, „Zbędni”.

Z autorem rozmawia Waldek Mazur (współorganizator: Wydawnictwo Marginesy)

godz. 18.30

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

ul. Franciszkańska 18, Świdnica

wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki


WTOREK 9 LIPCA


Małe Góry Literatury: warsztaty dla najmłodszych: Górskie brzmienia

godz. 10.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

piętro drugie, sala 304

ul. Franciszkańska 18, Świdnica

wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki


Małe Góry Literatury: pokaz filmu „Wakacje Mikołajka” Laurenta Tirarda

godz. 11.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

ul. Franciszkańska 18, Świdnica

wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki


Pokaz filmu „Zielona granica” Agnieszki Holland

godz. 19.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

ul. Franciszkańska 18, Świdnica

wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki


Zapraszamy!

Więcej
FGL 2024_plakat Swidnica A3_two logo_page-0001.jpg

Czekamy na zgłoszenia do nagrody „Świdnicki Gryf”

6 dni temu

Przypominamy, że do 27 czerwca czekamy na zgłoszenia przedsiębiorców i firm do nagrody „Świdnicki Gryf”. W tym roku przyznane zostaną one w następujących kategoriach:


Ø „Sudecki produkt regionalny”

Ø „Lider przedsiębiorczości”

Ø „Lider mikroprzedsiębiorczości”

Ø „Dobre smaki”

Ø „Zdrowie i uroda”


To najważniejsza nagroda gospodarcza w naszym mieście. Jest to wyróżnienie i jednocześnie podsumowanie dotychczasowych działań, a także promowanie firm i przedsiębiorstw działających w Świdnicy, a w przypadku „Sudeckiego produktu regionalnego” - promowanie produktów wytwarzanych w naszym regionie.

W skład kapituły Nagrody Gospodarczej Świdnicki Gryf 2024 wchodzi prezydent miasta Beata Moskal - Słaniewska oraz laureaci nagrody z ubiegłego roku - Bogusław Solima - Piramida sp. z o.o., Edward Szywała – Galess sp. z o.o , Wojciech Rut – Cafe Fosa, Andrzej Kępa - Medbeauty Aesthetic Clinic Kepa, Jerzy Skonieczny, Antoni Jadach – Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich oraz przedstawiciele organizacji okołobiznesowych - Świdnickiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo -Technicznych NOT, Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich oraz Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.


Wypełnione ankiety można przesyłać do 27 czerwca br. Dostępne są one pod linkiem https://forms.gle/J61Hqbpo12aW8nSK7


Udział w konkursie jest bezpłatny. Ankietę oraz regulamin konkursu można pobrać ze strony: www.swidnickigryf.pl

Więcej
Świdnicki Gryf 2023.jpg

Przyznano miejskie dotacje dla rodzinnych ogrodów działkowych

12 dni temu

Osiem świdnickich, rodzinnych ogrodów działkowych otrzymało dofinansowanie, które pomoże im w modernizacji i budowie infrastruktury ogrodowej.


Dotację w wysokości 3150 zł przyznano dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego “Kolejarz” na modernizację sieci wodociągowej. Członkowie ROD „Irys” otrzymane 5 000 zł przeznaczą na wykonanie ogrodzonego boksu na odpady segregowane. Dotacja w wysokości 10 000 zł pozwoli ROD im. Księcia Bolko na naprawę nawierzchni drogi wewnętrznej. Na ten sam cel 10 000 zł otrzymał także ROD „ŚFUP”. ROD „Aster” - 10 000 zł, a ROD „Tulipan” - 6 000 zł rozdysponują na wykonanie utwardzenia terenu pod kontenerami na śmieci. Stowarzyszenie Ogrodowe ROD „Pod Grzybem” 5 000 zł wyda na zakup i montaż drzwi przeciwwłamaniowych do świetlicy ogrodu. Natomiast ROD „Pod Dębem” 10 000 zł przeznaczy na wymianę skrzynek energetycznych.


- Dotacje dla rodzinnych ogrodów działkowych przyznano już piąty raz w naszym mieście. Zainteresowanie tą formą wsparcia zawsze jest duże, gdyż pozwala ono na stopniową poprawę infrastruktury ogrodowej. W tym roku pozytywnie zaopiniowano wszystkie osiem wniosków, a przyznane środki stanowią w większości 50% wartości inwestycji – mówi Magdalena Okniańska, kierownik Referatu Organizacji Pozarządowych.


W tegorocznym budżecie miasta przeznaczono na ten cel 59 150 złotych. Środki te mogą wspomóc m.in.: remont czy też budowę ogrodzeń, alejek, dróg dojazdowych, sieci energetycznych lub wodociągowych.


Więcej
Rodzinne Ogrody Działkowe.jpg

Wakacyjny kiermasz książek w Filii nr 2

13 dni temu13 dni temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na wakacyjny kiermasz książek, który odbędzie się w dniach 10-14 czerwca w Filii nr 2 przy ul. Kozara-Słobódzkiego 19/01.


Więcej
WAKACYJNY KIERMASZ KSIĄŻEK(1).png

Zapraszamy na „Piknik Świętojański”

14 dni temu3 dni temu

Stoiska lokalnych przedsiębiorców, aleja rękodzieła, warsztaty dla dzieci i dorosłych, strefa kulinarno-gastronomiczna, występy artystyczne zakończone obrzędem nocy świętojańskiej – to tylko niektóre atrakcje, które będą czekały na wszystkich w piątek, 21 czerwca o godz. 15:00 w świdnickim Parku Centralnym. Przed nami piąta edycja „Pikniku Świętojańskiego”, na który już dziś serdecznie zapraszamy.


Udział w pikniku w charakterze wystawców potwierdziło 50 lokalnych przedsiębiorców, wśród których znajdują się producenci zdrowej żywności, rękodzielnicy oraz promotorzy zdrowego stylu życia. Ponadto uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wziąć udział w rodzinnych warsztatach – nauczą się pierwszej pomocy, zaplotą wianki, wezmą udział w warsztatach o tematyce geologicznej oraz w zabawach i grach prowadzonych przez pracowników biblioteki. Impreza ma na celu zachęcić świdniczan do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia.


W drugiej części wydarzenia, która rozpocznie się o godz. 16:00, odbędą się występy artystyczne zespołów: Mała Świdnica, SponTan oraz Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”. Imprezę zakończy tradycyjny obrzęd nocy świętojańskiej.


Obowiązkowo ubierz się na biało, weź ze sobą koc, kosz piknikowy i wianek na głowę. Podczas pikniku przeprowadzony zostanie konkurs na najładniejszy wianek.


Organizatorem wydarzenia jest Gmina Miasto Świdnica we współpracy ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury. Więcej informacji na temat imprezy można znaleźć na stronie: www.facebook.com/SwidnicaPrzedsiebiorcom.

 


Więcej
Piknik Świętojański_2024.jpg

Zapoznaj się z raportem o stanie Gminy Miasto Świdnica za 2023 rok

18 dni temu

Raport o stanie miasta to podsumowanie działań, jakie świdnicki samorząd zrealizował w poprzednim roku. Zawarte w nim informacje mówią o miejskim budżecie, pozyskanych w 2023 roku środkach zewnętrznych, inwestycjach, realizowanych programach czy strategiach. Zachęcamy mieszkańców Świdnicy do zapoznania się z tym dokumentem i do udziału w dyskusji, którą zaplanowano w trakcie obrad czerwcowej sesji Rady Miejskiej.


Z dokumentu można się też dowiedzieć, co miasto zrobiło w zakresie polityki społecznej, oświaty, ochrony środowiska oraz kultury, sportu i rekreacji. Raport to także ogólne informacje o samym mieście.


- Raport o Stanie Gminy Miasto Świdnica za 2023 rok przygotowany został w formie łatwo przystępnej broszury. Mieszkańcy znajdą w nim opisy najważniejszych działań podjętych w 2023 roku. A nie był to łatwy czas dla samorządów w całym kraju. W ubiegłym roku wprowadzono niekorzystne zmiany w ordynacji podatkowej, które odbiły się na kondycji finansowej wielu gmin. Nie wspominając już o rekordowo wysokich cenach za zakup energii elektrycznej czy niepewność związaną z wojną w Ukrainie  – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy


Raport dostępny jest do pobrania ze stron Biuletynu Informacji Publicznej Miast Świdnica, w zakładce dokumenty. Papierowe wydanie można uzyskać w kancelarii (pok. 1A) Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ul. Armii Krajowej 49.


W trakcie czerwcowej sesji Rady Miejskiej odbędzie się debata nad Raportem o stanie Gminy Miasto Świdnica w której oprócz radnych głos będą mogli zabrać także mieszkańcy gminy. Jest jednak pewien warunek do spełnienia. Zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie zobowiązany jest złożyć pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 50 osób, do przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy.


Więcej
Zapoznaj się z raportem o stanie Gminy Miasto Świdnica za 2023 rok.jpg

Spotkanie dotyczące programów „Czyste Powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie”

19 dni temu11 dni temu

Prezydent Świdnicy zaprasza na spotkanie informacyjne dla mieszkańców miasta dotyczące programów „Czyste Powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie”. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 13 czerwca o godzinie 17:00 w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Armii Krajowej 49.

 

„Czyste Powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie” to programy, których celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych/lokali mieszkalnych.

 

Program „Czyste Powietrze” skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami, współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub wydzielonego w domu jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 135 000 zł brutto.

 

Natomiast program „Ciepłe Mieszkanie” skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami/współwłaścicielami lokali mieszkalnych o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 120 000 zł brutto.

 

Spotkanie ma na celu przybliżyć zasady dofinansowania, koszty kwalifikowane, procedury składania wniosków. Spotkanie poprowadzi doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W trakcie spotkania przedstawione zostaną również wymogi wynikające z uchwały antysmogowej.

 


Więcej
Czyste powietrze. Ciepłe mieszkanie.jpg

WERNISAŻ MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWY „ŚWIAT WIELU KOLORÓW: NASZE KULTURY, NASZE OPOWIEŚCI”

19 dni temuza 4 dni

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy wspólnie z głównym organizatorem – Fundacją Inicjatywa zapraszają na WERNISAŻ MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWY „ŚWIAT WIELU KOLORÓW: NASZE KULTURY, NASZE OPOWIEŚCI”, który organizowany jest w ramach Świdnickich Dni Różnorodności Kulturowej 2024. W wystawie biorą udział malarze w wieku od 6 do 65 lat z 18 krajów.

Wernisaż odbędzie się 28 czerwca 2024 r., o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Wstęp wolny.

Więcej
wernisaż.png

Warsztaty pisarskie

19 dni temu9 dni temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza wszystkie chętne osoby piszące do udziału w Warsztatach pisarskich. Spotkanie odbędzie się 15 czerwca 2024 r. w godzinach 11.00 – 14.00 w siedzibie głównej biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18.

Warsztaty poprowadzi Barbara Elmanowska.

Wstęp wolny.

Więcej
warsztaty pisarskie plakat (1).jpg

Koncert Sławka Kusza z zespołem

21 dni temu10 dni temu

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy serdecznie zaprasza na koncert Sławka Kusza z zespołem, który odbędzie się w ramach XVII Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej – Świdnica 2024, 14 czerwca, o godzinie 19.30, na skwerze z dzikami.

Wstęp wolny.

Więcej
mbp_biesiada2024_plakat_koncert_50x70cm_2024-05-23.jpg

„Z Norwidem. Palimpsesty. Korespondencje” – wernisaż wystawy

21 dni temu10 dni temu

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Z Norwidem. Palimpsesty. Korespondencje” prof. Andrzeja Mariana Bartczaka, który odbędzie się w ramach XVII Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej – Świdnica 2024, 14 czerwca, o godzinie 17.30, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.


Więcej
mbp_biesiada2024_plakat_prof.Bartczak_70x100cm_2024-05-23.jpg

XVII Ogólnopolska Biesiada Literacka – Świdnica 2024

21 dni temu10 dni temu

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy serdecznie zaprasza na XVII Ogólnopolską Biesiadę Literacką – Świdnica 2024.


Podczas biesiady odbędą się:


wernisaż wystawy „Z Norwidem. Palimpsesty. Korespondencje” prof. Andrzeja Mariana Bartczaka

(Miejska Biblioteka Publiczna)

godz. 17:30


wręczenie nagrody w XVII Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2024

(skwer z dzikami)

godz. 18:00


spotkanie autorskie z Pawłem Sarną, laureatem Ogólnopolskiego Konkursu na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2024, prowadzenie: Karol Maliszewski

(skwer z dzikami)

godz. 18:30


koncert Sławka Kusza z zespołem (Sławek Kusz – gitara, wokal, Kuba Mitoraj – gitary, przeszkadzajki,

Radek Wocial – piano, Grzegorz Posłuszny – bas, Tomasz Łukasiewicz – instrumenty perkusyjne)

(skwer z dzikami)

godz. 19:30


W razie niepogody zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy

Więcej
mbp_biesiada2024_plakat_program_50x70cm_2024-05-23.jpg

Czerwcowa zbiórka elektrośmieci

26 dni temu23 dni temu

Jesteś w trakcie porządków? Nie wiesz co zrobić z odpadami elektrycznymi i elektronicznymi? Przyjedź w sobotę, 1 czerwca w godzinach od 09:00 do 12:00 na parking Urzędu Miejskiego w Świdnicy i pozbądź się odpadów nieodpłatnie. Miasto wspólnie z firmą AG-EKO organizuje kolejną zbiórkę elektrośmieci.


Przypominamy także, że małogabarytowe elektrośmieci można również umieścić w specjalistycznych pojemnikach, które są ustawione na terenie miasta, w następujących lokalizacjach:


Ø ul. Spółdzielcza - parking,

Ø ul. Dworcowa - przy siedzibie Straży Miejskiej,

Ø ul. Mikołaja Kopernika/ Piotra Skargi - parking,

Ø ul. Kraszowicka - przy przystanku autobusowym, w okolicach szkoły,

Ø ul. Ofiar Oświęcimskich, przy boksie śmietnikowym obok sklepu Delikatesy Centrum,

Ø ul. Ignacego Prądzyńskiego - przy placu zabaw,

Ø ul. Księcia Henryka Pobożnego - boks przy przystanku autobusowym.


Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, to wszystkie popsute lub po prostu niepotrzebne urządzenia, które działają lub działały kiedyś na prąd lub baterie, czyli np. pralki, lodówki, żelazka, radia, lokówki, telewizory, komputery, a nawet zabawki. Tego typu odpady zawierają w sobie substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska, dlatego muszą być zbierane selektywnie i oddawana do recyklingu, odzysku lub unieszkodliwienia specjalistycznym firmom.

Ze względu na bezpieczeństwo osób pracujących przy zbiórce odpadów nie powinniśmy przynosić kineskopów bez obudowy, rozbitych telewizorów i sprzętu niekompletnego.

 

Jeżeli ktoś nie zdąży oddać elektrośmieci w terminie zbiórki, może na co dzień, bezpłatnie przekazać je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Odpady w PSZOK przyjmowane są od razu, wystarczy tylko wylegitymowanie się. Jest to konieczne, ponieważ punkt ten adresowany jest do mieszkańców Świdnicy, którzy wnosząc odpady za śmieci mogą korzystać z usług bezpłatnie.


PSZOK to miejsce, do którego mieszkańcy Świdnicy, bez ponoszenia dodatkowych opłat, mogą przekazywać:


 • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
 • zużyte baterie i akumulatory,
 • odpady budowlane i rozbiórkowe,
 • meble i inne odpady wielkogabarytowe,
 • zużyte opony,
 • chemikalia, w tym opakowania po chemikaliach,
 • odpady zielone,
 • odpady ulegające biodegradacji inne niż zielone,
 • inne odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych,
 • papier i tektura, metal,
 • tworzywa sztuczne,
 • szkło i opakowania ze szkła,
 • opakowania wielomateriałowe,
 • opakowania ulegające biodegradacji.
 •  

PSZOK zlokalizowany jest przy ul. Metalowców 4. Aby oddać odpady należy wcześniej umówić się telefonicznie na dany dzień i godzinę (tel. 885 066 505). Odpady są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 17:00 oraz w sobotę od 10:00 do 14:00. 


Elektrośmieci możemy także przekazać sprzedawcom detalicznym i hurtowym. Podczas zakupu nowego sprzętu, zobowiązani są oni nieodpłatnie przyjąć od nas zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Obowiązek ten dotyczy wymiany na zasadach 1 : 1, czyli np. przy zakupie nowego telewizora możemy nieodpłatnie pozostawić w punkcie handlowym stary telewizor.

W każdym gospodarstwie domowym powstają tzw. odpady problemowe, które ze względu na swoje rozmiary lub właściwości nie mogą być umieszczone w pojemnikach i kontenerach przeznaczonych na zmieszane odpady komunalne.

Do odpadów takich należą m.in.:


 • odpady wielkogabarytowe,
 • odpady ulegające biodegradacji,
 • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
 • odpady budowlane i remontowe,
 • przeterminowane i niepotrzebne leki.


O tym, gdzie są one przyjmowane można dowiedzieć się na stronie www.czystaswidnica.pl.

Więcej
zbiórka elektrośmieci czerwiec.jpg

Świdnica walczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

26 dni temu

Przed nami szósta edycja ogólnopolskich zmagań o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Rywalizacja odbędzie się w czerwcu i potrwa cały miesiąc. W zabawie może wziąć udział każdy rowerzysta, który pobierze na swój telefon aplikację „Aktywne Miasta” i wybierze to, dla którego będzie kręcić kilometry.

- W aplikacji znajduje się panel „Rowerowa Stolica Polski dla Miast i Gmin” i zakładka „Rywalizacje”. Zachęcam wszystkich, zarówno tych, którzy brali udział w treningu, jak i tych, którzy dopiero chcą dołączyć do zabawy, aby przystąpili do rywalizacji miast i wybrali Świdnicę – mówi Radosław Werner, kierownik Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miejskiego w Świnicy.

W aplikacji zarejestrowało się ponad 500 osób, skupionych w 43 grupach. Wykręcili oni w trakcie treningu ponad 161 tysięcy kilometrów, co pozwoliło Świdnicy zająć 7 miejsce wśród 46 miast.

 

Po raz drugi rywalizować będą świdnickie firmy, promując aktywność pracowników poprzez dojazdy do pracy na rowerze. Nagrodą będzie tytuł „AKTYWNA FIRMA”. Tradycyjnie prowadzona będzie również rywalizacja szkół podstawowych. W tym roku wyróżnionych zostanie także więcej osób aktywnie zdobywających kilometry dla Świdnicy. Oprócz nagród w kategorii OPEN przewidziano nagrody w kategoriach wiekowych.

 

Klasyfikacja lokalna RSP na największą ilość przejechanych kilometrów dla miasta Świdnica prowadzona będzie osobno dla trzech najlepszych kobiet i mężczyzn w kategoriach:

 

Ø OPEN

Ø kategoria wiekowa 0 - 17 lat

Ø kategoria wiekowa 18 - 24 lat

Ø kategoria wiekowa 25 - 34 lat

Ø kategoria wiekowa 35 - 44 lat

Ø kategoria wiekowa 45 - 54 lat

Ø kategoria wiekowa 55 - 64 lat

Ø kategoria wiekowa 65+ lat

 

W kategorii OPEN nagrodami będą dedykowane koszulki rowerowe „Świdnica na rowery” oraz dla najlepszej kobiety i mężczyzny zegarki Garmin. Dodatkowo wśród wszystkich spoza miejsc na podium, którzy przekroczą 1 tysiąc kilometrów rozlosujemy upominki. Podsumowanie rywalizacji odbędzie się po ostatecznej weryfikacji organizatora zabawy, we wrześniu, podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

 

Dla pierwszych stu osób, które przejadą pierwsze 100 i 300 kilometrów dla Świdnicy i udokumentują to w aplikacji Aktywne Miasta przewidziane jest 100 bidonów oraz 100 par dedykowanych skarpetek rowerowych, które będą do odebrania w Informacji Turystycznej w Rynku od 1 czerwca w godzinach urzędowania.

Udział w zabawie jest bezpłatny. A miasto, które wygra rywalizację, otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta.


W poprzednim roku, do zabawy dla Świdnicy przystąpiło 1400 uczestników skupionych w 54 grupach typu szkoły, kluby sportowe, instytucje, firmy itp. Łącznie dla Świdnicy pokonano 323 448 kilometrów (rok wcześniej – 146 943 km). Był to wynik lepszy od poprzedniego o 120%! Dało to Świdnicy bardzo dobre 5. miejsce na 62 miasta prezydenckie biorące udział w rywalizacji.

Przypominamy, że do środy, 29 maja, trwają zapisy chętnych do udziału w rajdzie rowerowym „Świdnica na rowery”, który zaplanowano na niedzielę, 9 czerwca. Będzie to doskonała okazja do kręcenia kilometrów dla miasta. Aby wziąć w nim udział, należy wypełnić formularz dostępny w linku: https://forms.gle/BBViWUhiS2G67B2G7


Przy okazji czerwcowej, rowerowej zabawy Lokalna Organizacja Turystyczna oraz miasto Świdnica zapraszają mieszkańców na cztery bezpłatne wycieczki rowerowe z przewodnikiem oraz poczęstunkiem na koniec każdego wyjazdu. Szczegóły na stronie: http://www.ks-j.com.pl/


Więcej
Świdnica walczy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.jpg

Są chętni do remontu elewacji teatru i przyległych kamienic

miesiąc temu

Trzy oferty wpłynęły w związku z ogłoszonym przez miasto przetargiem na przebudowę teatru miejskiego w Świdnicy - etap II elewacje. Oprócz budynku teatru inwestycja obejmie także remont elewacji kamienic przy ul. Wewnętrznej 2 i Rynek 37, 43 oraz 44. Najniższa oferta opiewa na kwotę 6 838 800 złotych. Na realizację inwestycji zarezerwowano 8 000 000 zł.


Oferty zostały złożone przez: Przedsiębiorstwo Budowlane SAWREM Sp. z o.o., Sp. k. na kwotę 6 838 800 zł, Des Henryk Dowgier, Anna Dowgier Sp. k. – 7 963 044,86 zł oraz konsorcjum firm: ENERGO CONSTRUCTION Sp.z o.o. - lider konsorcjum i ALBA Facility Management Sp. z o.o. - członek konsorcjum - 7 304 057,18 zł.


W ramach inwestycji, w obrębie elewacji wykonane zostaną m.in. roboty murowe, prace tynkarskie, prace malarskie i konserwatorskie. Zaplanowano także renowację drzwi wejściowych, prace remontowe przy kracie wejściowej do lapidarium, wymianę stolarki okiennej, parapetów, witryn oraz renowację balustrad, krat okiennych i drzwiowych. Nastąpi częściowa wymiana pokrycia dachu. Roboty budowlane obejmą konserwację i renowację rzeźb kamiennych Św. Nepomucena, Św. Floriana oraz Książąt Świdnickich, portali kamiennych i stolarki drzwiowej do Muzeum Dawnego Kupiectwa i Piwnicy Ratuszowej. Wyremontowane zostaną witraże w Kaplicy Ratuszowej, zlokalizowanej w wykuszu budynku Muzeum Dawnego Kupiectwa. Przewidziano również remont przejścia pomiędzy budynkami od ul. Wewnętrznej 2 i 1-3.


Teraz rozpocznie się analiza złożonych dokumentów. Wyłonienie wykonawcy powinno nastąpić do końca czerwca. Przypomnijmy, że miasto otrzymało rządową dotację na realizację tego zadania. Jej wysokość wynosi 90 procent wartości inwestycji.

Więcej
Rynek Świdnica.jpg

Bilety na przejazdy komunikacją miejską w Świdnicy dostępne w aplikacji mPay

miesiąc temu

Od 1 czerwca mieszkańcy oraz wszyscy odwiedzający Świdnicę będą mogli przy użyciu aplikacji mPay płacić wygodnie za przejazdy komunikacją miejską, kupując bilety jednorazowe jak i miesięczne.


Wszystko za sprawą umowy podpisanej przez Gminę Miasto Świdnica z firmą mPay S.A., właścicielem wiodącej polskiej aplikacji finansowej, z której usług korzysta już ponad 1.5 mln użytkowników.

- Dotychczas w Świdnicy za pomocą aplikacji mPay można było szybko i wygodnie opłacić postój swojego auta w strefie płatnego parkowania. Od 1 czerwca oferta usług mPay zostanie powiększona także o kompleksową obsługę płatności za bilety komunikacji miejskiej – mówi Sławomir Kwiatkowski, dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego w Świdnicy.


Jak kupić bilet przez Internet przez mPay?


Pobierz na telefon darmową aplikację mPay ze sklepu Google Play, App Store lub Huawei App Gallery. Zasil e-portmonetkę, mając kilka opcji do wyboru, m.in. tradycyjny przelew, BLIK czy Google Pay. Wejdź w zakładkę „Komunikacja miejska”, później „Świdnica” i wybierz rodzaj biletu. Następnie wejdź w ikonę biletu i zapłać, poprzez opcję „Kup i aktywuj bilet”. Istnieje możliwość wybrania liczby biletów i opłacenia przejazdu za osoby nam towarzyszące. Aplikacja umożliwia również zakup krajowych biletów kolejowych i autokarowych.


Jakie są korzyści z użytkowania aplikacji?


To oszczędność czasu i wygoda, ponieważ można kupić bilet przez aplikację mobilną, nie szukając punktu sprzedaży i nie martwiąc się, że nasz autobus odjedzie. Z mPay kupujemy bilet bez kolejek, o dowolnej porze, od poniedziałku do niedzieli, również w święta. Bilety elektroniczne to wybór ekologiczny – nie musimy ich drukować.

Więcej
mPay.png

„Opowieści  z teczki Profesora Książeczki” - Teatr Maska w Filii nr 5

miesiąc temu20 dni temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza najmłodszych czytelników na przedstawienie teatralne pt. „Opowieści z teczki Profesora Książeczki” w wykonaniu Teatru Maska, które odbędzie się 4 czerwca, o godz. 15.00 w Filii nr 5 przy ul. Morelowej 2A.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy pod nr tel. 74 852 46 22 lub osobiście w Filii nr 5.

Więcej
Teatr Maska f5 (2).jpg

Spotkanie autorskie z Narine Szostak

miesiąc temu21 dni temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy oraz Fundacja Endomama zapraszają na spotkanie autorskie z Narine Szostak, które odbędzie się w ramach Dni Świadomości In Vitro.


Narine Szostak – absolwentka dziennikarstwa i psychologii, aktywna działaczka na rzecz normalizacji tabu niepłodności i in vitro. Autorka książki „Mamo, tato, a co to jest to in vitro?” oraz licznych akcji społecznych. Twórczyni PłodnośćStart.pl. Prywatnie mama dzięki in vitro siedmioletniej dziewczynki. 


Spotkanie, które poprowadzi Anna Podbielska odbędzie się 3 czerwca, o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Wstęp wolny.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

Więcej
Narine Szostak plakat (3).png

Stawianie granic dzieciom – spotkanie z Panią Monią

miesiąc temu20 dni temu

Stawianie granic dzieciom to wyjątkowe spotkanie dla rodziców (ale także nauczycieli), którzy chcą wiedzieć jak z szacunkiem i skutecznie stawiać granice dzieciom. Spotkanie poprowadzi Monika Sobkowiak – znana jako Pani Monia.

Warsztaty są realizowane w ramach projektu „Różne ścieżki profilaktyki”. Zadanie finansowane jest ze środków przekazanych przez Gminę Miasto Świdnica.

Spotkanie odbędzie się 04.06.2024 r. o godzinie 17.00

Wstęp wolny

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida, ul. Franciszkańska 18, I piętro, sala cysterska.

Więcej
Wstep-wolny-724x1024.png

Spotkanie autorskie z Anną Łaszczok-Pełczyńską – Dzień Dziecka w Filii nr 2

miesiąc temu26 dni temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie dla dzieci z Anną Łaszczok-Pełczyńską.


Anna Łaszczok-Pełczyńska – doktor nauk humanistycznych, działaczka ekologiczna, członkini Stowarzyszenia Czysty Wałbrzych oraz Wałbrzyskiej Rady Kobiet. Przygody motylka Filo-Milo to pierwsza książka dla dzieci w dorobku literackim autorki.


Spotkanie odbędzie się 29 maja, o godz. 11.00 w Filii nr 2 przy ul. Słobódzkiego 19/01.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

Więcej
Anna Pełczyńska plakat (1).jpg