Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaOgłoszenia
Urząd Miejski w Świdnicy - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Granty na magazyny energii i instalacje fotowoltaiczne – wypełnij ankietę

dzień temu

Miasto Świdnica wraz z pięcioma gminami powiatu świdnickiego oraz Stowarzyszeniem „Wolna Przedsiębiorczość” bierze udział w nowym projekcie dotyczącym grantów na magazyny energii i instalacje fotowoltaiczne, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.


Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli skorzystać z dofinansowania w formie grantów na własne magazyny energii i instalacje fotowoltaiczne (80% dofinansowania). To propozycja dla mieszkańców, którzy już czerpią energię z własnej instalacji fotowoltaicznej, bądź zamierzają w taką instalację w niedalekiej przyszłości zainwestować. Zważywszy na obecne zasady rozliczenia energii dla prosumentów, sama instalacja fotowoltaiczna bez magazynu energii, nie jest już rozwiązaniem tak korzystnym, jak niegdyś. Dlatego w planowanym projekcie dotacjami zostaną objęte albo same magazyny (jeżeli nieruchomość jest już wyposażona w instalację PV) albo magazyn energii razem z instalacją PV. W takich przypadkach magazyny energii staną się dobrą odpowiedzią na rosnące ceny energii, pozwolą lepiej wykorzystać energię wytwarzaną z własnego źródła, dadzą większą niezależność od sieciowych dostawców energii oraz zmniejszą problemy z niewydolną siecią elektroenergetyczną.


- Obecnie trwają działania przygotowawcze, których celem jest uruchomienie środków europejskich na realizację projektu. Ma on już zapewnione finansowanie. Środki zostaną udostępnione mieszkańcom w postaci grantów w pierwszym kwartale przyszłego roku. Ważnym krokiem do uruchomienia naboru wniosków jest ustalenie skali zainteresowania udziałem w takim projekcie wśród mieszkańców – właścicieli domów jednorodzinnych. W tym celu prosimy o wypełnienie krótkiej internetowej ankiety – mówi Daniela Dębek, kierownik Biura Ochrony Środowiska.


Ankieta dostępna jest na stronie internetowej projektu https://ppeo.fea.pl/. Po jej wypełnieniu, w przypadku otrzymania przez projekt dofinansowania, będzie możliwy szybszy i bezpośredni kontakt z mieszkańcami zainteresowanymi uzyskaniem grantów na magazyny energii i własne instalacje fotowoltaiczne. Wypełnienie ankiety nie stanowi zobowiązania do udziału w projekcie i nie jest jednoznaczna ze złożeniem wniosku o dofinansowanie.


Informacja UM.png

Upał

3 dni temu

Woj. dolnośląskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach


Województwo dolnośląskie powiaty: bolesławiecki, dzierżoniowski, głogowski, górowski, jaworski, Legnica, legnicki, lubiński, milicki, oleśnicki, oławski, polkowicki, strzeliński, średzki, świdnicki, trzebnicki, wołowski, Wrocław, wrocławski, ząbkowicki, zgorzelecki i złotoryjski.

Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 15°C do 18°C.


Komunikat jest ważny od: 05-09-2024 10:45 do 09-09-2024 19:00.


Wpis został wygenerowany automatycznie w oparciu o dane z Regionalnego Systemu Ostrzegania

rso.png

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej"

3 dni temuza 1 dzień

Prezydent Miasta Świdnicy wraz z Przedstawicielem Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zaprasza na bezpłatne spotkanie „Fundusze europejskie na założenie działalności gospodarczej w ramach budżetu na lata 2021-2027”.

 

W poniedziałek, 9 września, w godzinach 10.00 – 12.30, w pokoju 104 (I piętro) w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49, będzie można skorzystać z bezpłatnej informacji na temat funduszy europejskich na założenie działalności gospodarczej w ramach w ramach budżetu UE na lata 2021-2027.

Spotkanie poprowadzi specjalista z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Legnicy.


Program spotkania:

·        10.00 - 10.10 - oferta sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich,

·        10.10 - 11.00 - bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej,

·        11.00 - 12.00 - pożyczki unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

·        12.00 - 12.30 - pytania, odpowiedzi, podsumowanie i zakończenie spotkania.


Spotkanie 9.09.2024.jpg

Europejskie Dni Dziedzictwa 2024

4 dni temuza 6 dni

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza do wzięcia udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Szlaki, sieci, połączenia”.

Świdnica ze względu na swoje położenie, znajduje się na głównych szlakach handlowych, posiada bogatą historię kupiectwa i kolejnictwa.

Podczas naszego wydarzenia opowiemy historię kupieckiej i kolejowej Świdnicy.

Harmonogram wydarzeń:

13.09.2024 r.

  • godz. 18.00 – Spotkanie autorskie z Mariuszem Sitowskim – pasjonatem i pracownikiem kolei, kolekcjonerem modeli kolejowych, miłośnikiem podróżowania. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa eksponatów z prywatnych zbiorów Mariusza Sitowskiego pt. „Kolej – moje życie”.

14.09.2024 r.

  • godz. 11.00 – Spacer tematyczny po bibliotece, który poprowadzi legendarny cysters.
  • godz. 12.00 – Spotkanie autorskie z dr. Dobiesławem Karstem – dyrektorem Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Wykład o kupieckiej historii Świdnicy.

Wydarzenia odbędą się w budynku głównym biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18.

Wstęp wolny.

edd  plakat (4).png

Zapisz się na rajd rowerowy

4 dni temuza 14 dni

Rozpoczęły się zapisy chętnych do udziału w rajdzie rowerowym w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności 2024, który zaplanowano na niedzielę, 22 września. Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miejski w Świdnicy, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko - Jaworskie”, a jego partnerem - Gmina Świdnica. Zapisy potrwają do czwartku, 19 września.


Celem rajdu jest promowanie oraz popularyzacja wśród mieszkańców Świdnicy jazdy na rowerze, alternatywnych środków transportu, zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz dbania o środowisko i zdrowego stylu życia. Aby wziąć w nim udział, należy wypełnić formularz dostępny w linku: https://forms.gle/tJyWNJWsrZYRq2n46. Ilość miejsc jest ograniczona do 990, dlatego o uczestnictwie w imprezie decyduje kolejność zgłoszeń. 


Rajd rowerowy wystartuje 22 września o godz. 10.00 spod Urzędu Miejskiego w Świdnicy (zbiórka uczestników od godz. 9.30). Trasa wynosi ok. 12 km, meta zaplanowana została tradycyjnie na terenie ŚOSiR przy ul. Śląskiej. O bezpieczeństwo przejazdu uczestników dbać będzie, jak podczas każdego rajdu, grupa pilotów, Policja oraz Straż Miejska.


Po rajdzie, od godz. 11.00 do godz. 14.00, na terenie ŚOSiR odbędzie się piknik sportowo – rekreacyjny, podczas którego zaplanowano: podsumowanie rywalizacji Rowerowa Stolica Polski 2024, atrakcje dla dzieci (rowerowy tor przeszkód, dmuchańce, stoiska rekreacyjne), znakowanie rowerów przez Policję, zbiórkę publiczną na organizację Świdnickich Czwartków Lekkoatletycznych oraz ich ogólnopolski finał. Będzie można nabyć kupony – każdy po 5 zł, które następnie wezmą udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.


Serdecznie zapraszamy!


PLAKAT_ROWERY_2024_wrzesień.jpg

Pomaganie przez oddawanie. Wielka charytatywna zbiórka elektrośmieci dla schroniska w Świdnicy

11 dni temu8 dni temu

Masz w domu niepotrzebną suszarkę, zepsutą lodówkę albo stary komputer? Jeśli przy okazji jesteś wrażliwy na los bezpańskich zwierząt, to propozycja dla Ciebie. 31 sierpnia przy Urzędzie Miejskim w Świdnicy odbędzie się charytatywna zbiórka elektrośmieci, z której dochód zostanie przekazany schronisku dla bezdomnych zwierząt. W akcję zaangażowały się Fundacja Odzyskaj Środowisko oraz Elektroeko. 


Mieszkańcy Świdnicy będą mogli oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w godzinach od 10.00 do 16.00. Kontenery na elektroodpady będą umieszczone na terenie magistratu, przy ulicy Armii Krajowej 49. Każdy kilogram zebranych elektrośmieci oznacza środki finansowe dla schroniska dla bezdomnych zwierząt. W tej chwili pod opieką świdnickiego schroniska jest 118 psów i 41 kotów.

Zebrane dzięki zbiórce pieniądze pozwolą nam zaopiekować się 159 mokrymi noskami zamieszkującymi schronisko. Utrzymanie podopiecznych, którzy trafiają do nas często schorowani, również jako ofiary znęcania i długa droga do adopcji, jest niezwykle kosztowne. Zwierzęta w schronisku potrzebują wysokiej jakości karm, kosztownej opieki weterynaryjnej. Chorują jak ludzie. Wsparcie darczyńców pozwala nam zapewniać im lepsze życie” – mówi Adrianna Kaszuba ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy. 


Poza drobnym sprzętem elektrycznym i elektronicznym zbierane będą także większe elektroodpady. Mieszkańcy mogą oddawać m.in. stare pralki, lodówki, kuchenki, telewizory czy komputery. W zamian otrzymają nasiona łąki kwietnej. Oddane przedmioty trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania. 


To kolejna pro-ekologiczna akcja w którą aktywnie włącza się miasto. Zależy nam na tym, aby w Świdnicy było czysto dlatego też zachęcamy wszystkich, którym zalegają w domach niepotrzebne sprzęty, do pozbycia się ich w łatwy sposób. Przy okazji pomoże to bezdomnym zwierzętom” – mówi Krystian Werecki, zastępca prezydent Świdnicy.


„Dzięki zbiórce mieszkańcy Świdnicy będą mogli w sposób szybki, bezpieczny i całkowicie bezpłatny oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Przy okazji każdy będzie mógł dołożyć cegiełkę do opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Im więcej elektroodpadów trafi do Naszych kontenerów, tym więcej środków finansowych przekażemy schronisku. Zyska na tym także środowisko naturalne, bo w zakładach przetwarzania unieszkodliwione zostaną zawarte w urządzeniach substancje niebezpieczne, a cenne surowce wrócą na rynek.”  - mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.


Organizatorami charytatywnej zbiórki na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy są: ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA., Fundacja Odzyskaj Środowisko, MB Recycling, Urząd Miasta Świdnicy oraz Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy.

Świdnica-ZBIÓRKA-aktualna.jpg

ŚWIDNICA I ŚWIDNICZANIE 2023 [konkurs fotograficzny]

11 dni temu8 dni temu

Rusza kolejna edycja konkursu fotograficznego Świdnica i Świdniczanie 2023. Na prace przedstawiające Świdnicę i świdnickie życie czekamy do 31 sierpnia 2024 roku a laureatów poznamy podczas przyszłorocznego święta fotografii.

Każdy z uczestników może przesłać maksymalnie pięć zdjęć w każdym miesiącu trwania konkursu. Warunek jaki należy spełnić – muszą one być wykonane od listopada 2023 do sierpnia 2024 roku.

Tak jak w ubiegłych edycjach Organizator przyzna nagrody miesiąca. Autor fotografii miesiąca otrzyma dyplom, nagrodę pieniężną, a jego fotografia zostanie automatycznie zakwalifikowana do wystawy pokonkursowej. – „Zależy nam na pozyskaniu i prezentacji fotografii obrazujących zainteresowanie przejawami życia społecznego, kulturalnego i sportowego, w których głównym motywem jest człowiek i to, co go otacza” – mówi Bożena Kuźma, pełniąca obowiązki dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury i dodaje – „Chcemy też, aby miłośnicy fotografii pokazali współczesne walory architektoniczne, kulturowe, przyrodnicze i turystyczne miasta”.

konk foto.jpg

Nowa stawka za pobyt dziecka w miejskich żłobkach

12 dni temu

Rada Miejska w Świdnicy zatwierdziła proponowane przez magistrat zmiany w sprawie ustalenia odpłatności za pobyt dziecka, wysokości maksymalnej opłaty za wyżywienie oraz warunków częściowego zwolnienia od ponoszenia opłat w miejskich żłobkach. Dotychczasowa stawka wzrośnie jednak rodzice nie zapłacą więcej za pobyt dziecka w żłobku. Jak to możliwe?


Aktualnie w Świdnicy funkcjonują dwa miejskie żłobki, każdy przystosowany do opieki nad 100 dzieci. Obydwa oferują opiekę nad dzieckiem w pełnym zakresie, zapewniając dodatkowo zajęcia edukacyjne i dobrą zabawę. Oczywiście za opłatą. Do tej pory opieka w wymiarze do 10 godzin dziennie określona została w wysokości 15% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów, tj. 645,00 zł miesięcznie. Opłata nie pokrywała w całości realnych kosztów pobytu dziecka w placówce. Pozostałą kwotę dokładała gmina.


- Z analizy kosztów utrzymania miejskich żłobków w 2023 r. wynika, że średni miesięczny koszt utrzymania jednego miejsca wynosi ok. 2.200 zł, nie wliczając kosztów wyżywienia, które w całości pokrywają rodzice. Także realnie rodzice w 2023 r. pokrywali średnio 510 zł miesięcznie tych kosztów. Biorąc pod uwagę, że w 2024 r. nastąpił dalszy wzrost wynagrodzeń, cen gazu oraz energii elektrycznej koszty utrzymania jeszcze wzrosną – mówi Izabela Siekierzyńska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy.


Stąd decyzja o zmianie wysokości opłaty za pobyt dziecka w miejskim żłobku do 1 500 zł. Nowa stawka obowiązywać będzie od 1 października tego roku. Proponowana aktualizacja ceny nie wpłynie na zwiększenie wydatków rodziców dotyczących opłaty za pobyt dziecka w żłobku, gdyż kwota ta zostanie w całości pokryta z dofinansowania w ramach rządowego programu wprowadzonego ustawą z dnia 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”. Dofinansowanie stanowić będzie równowartość kosztów ponoszonych przez rodzica za opiekę dziecka w żłobku, jednak nie więcej niż 1.500,00 zł miesięcznie. Cała kwota przekazywana będzie na konto gminy. Bez zmian pozostaje wskaźnik naliczania opłaty za wyżywienie. Aby uzyskać rządowe dofinansowanie wystarczy złożyć wniosek w formie elektronicznej do ZUS. Należy je składać od 1 października.


Żłobek nr 2.jpg

W Świdnicy powstanie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej

16 dni temu

Osiedle Zawiszów może w niedługim czasie doczekać się nowego Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Plany budowy takiego obiektu ma świdnicki magistrat. Czy dojdzie do ich realizacji? O tym zdecydują radni na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy. 


Budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na osiedlu Zawiszów ma być odpowiedzią na licznie zgłaszane apele przez mieszkańców tej części miasta i miejsce, gdzie lokalna społeczność będzie mogła się spotykać i integrować. Obiekt według pierwszej koncepcji ma powstać przy ulicy Bolesława Krzywoustego. Będzie to parterowy budynek z letnim tarasem i terenem zielonym. Wewnątrz znajdzie się sala spotkań i integracji, punkt biblioteczny, sala gier towarzyskich wyposażona w sprzęt komputerowy, zaplecze kuchenne oraz sala rekreacji ruchowej z dostępem do tarasu. Cały obiekt będzie oczywiście dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.


- Mieszkańcy osiedla Zawiszów od lat zgłaszali do mnie postulat budowy takiego centrum. Widzimy jak to osiedle w ostatnich latach się zmieniło. Powstało dużo nowych budynków, a co za tym idzie wzrosła liczebność mieszkających tam osób. Chcemy pomóc im w rozwoju lokalnej społeczności, w nawiązaniu dobrych sąsiedzkich relacji i zaktywizować różne grupy wiekowe do wspólnych działań – mówi Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy.


Nowe Centrum Aktywności Międzypokoleniowej jako element polityki społecznej miasta ma nie tylko integrować lokalną społeczność, ale także oferować zajęcia grupowe, warsztaty i dać możliwość organizacji imprez lokalnych czy okolicznościowych. O przyszłości tego projektu zdecydują na najbliższej sesji radni Rady Miejskiej Świdnicy. W zaproponowanych przez Prezydent Świdnicy, Beatę Moskal-Słaniewską zmianach do budżetu miasta znalazł się punkt mówiący o przeznaczeniu pieniędzy na przygotowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla inwestycji. Program taki służy do opisu całego zadania, ustalenia planowanych kosztów prac projektowych, robót budowlanych oraz zawiera wytyczne do sporządzenia oferty dla wykonawcy inwestycji.


- To pierwszy krok do powstania Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na osiedlu Zawiszów. Mam nadzieję, że miejscy radni poprą moją propozycję, co pozwoli nam na stworzenie tego miejsca dla mieszkańców – mówi Beata Moskal-Słaniewska.


Na podstawie gotowego PFU miasto będzie mogło ogłosić przetarg na realizację robót budowlanych w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.


Centrum Aktywności Miedzypokoleniowej.jpeg

2 miliony złotych na remonty ulic w Świdnicy

16 dni temu

Blisko 2 miliony złotych władze Świdnicy chcą przeznaczyć na bieżące remonty ulic jeszcze w tym roku. Wszystko za sprawą zmian w budżecie miasta jakie prezydent Beata Moskal-Słaniewska zaproponowała na najbliższą sesję Rady Miejskiej. Teraz decyzja należy do radnych, którzy zdecydują o poparciu zmian na podstawie, których sfinansowane mogą być te zadania. 


W sumie remontem objęte będą 4 ulice. Zostały one wytypowane ze względu na ich zły stan techniczny oraz liczne prośby mieszkańców o wykonanie koniecznych napraw. W planach magistratu jest remont ul. T. Kościuszki na odcinku od skrzyżowania z ul. Wałbrzyską do skrzyżowania z ul. F. Chopina na długości 590 metrów. Kolejnym odcinkiem objętym remontem będzie ul. S. Wyspiańskiego od nr 8 do ul. Piekarskiej o długości 202 metrów. Nową nawierzchnię zyska również fragment jezdni ulicy Jodłowej. Zostanie wykonana tam nowa nakładka na odcinku 150 metrów od budynku nr 15 do nr 20, a prace skupione będą na remoncie miejsc przełomowych i wzmocnieniu podbudowy pod nawierzchnią.


- Moja propozycja zmian w budżecie o przekazaniu blisko 2 milionów złotych na remonty bieżące dróg, to odpowiedź na liczne apele mieszkańców Świdnicy o zwiększenie nakładów na ten cel. Mam nadzieję, że miejscy radni również dostrzegą tę potrzebę i zagłosują za przesunięciem tych środków. Dużo w ostatnich latach udało się zrobić w sprawie świdnickich dróg, jednak wiele jeszcze przed nami – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.


Największym planowanym zadaniem drogowym będzie remont ulicy Kanonierskiej. W planach magistratu jest wymiana nawierzchni „starej” części ulicy na całej długości od nr 1 do wiaduktu kolejowego i aktualnie realizowanej inwestycji, czyli rozbudowy ulicy Kanonierskiej od wiaduktu do ul. Zamenhofa. Przy okazji wzmocniona zostanie podbudowa tłuczniowa pod jezdnią.


- Dzięki tej inwestycji całość ulicy Kanonierskiej zyska nowe oblicze. Przypomnę, że miasto aktualnie realizuje przebudowę nowej części tej ulicy. Chcemy rozszerzyć ten remont o brakujący odcinek do ulicy Łukasińskiego. Odnowiona zostanie nawierzchnia na całej długości, co poprawi komfort i bezpieczeństwo – podkreśla prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.


Głosowanie nad zmianami w budżecie odbędzie się na sesji Rady Miejskiej Świdnicy w poniedziałek, 26 sierpnia.



Ulica Jodłowa do remontu.jpeg