Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaOgłoszenia
Urząd Miejski w Świdnicy - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Festiwal Góry Literatury w Świdnicy

4 dni temuza 14 dni

Już czwarty rok z rzędu Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy włącza się w organizację Festiwalu Góry Literatury Olgi Tokarczuk. W trakcie festiwalu odbędą się spotkania autorskie, pokazy filmów oraz edycja Małych Gór Literatury. Nasze miasto odwiedzą wybitni goście. Wśród nich znajdą się m. in. Wojciech Chmielarz i Jakub Żulczyk.

Program świdnickich wydarzeń prezentujemy poniżej.


PONIEDZIAŁEK 8 LIPCA


Małe Góry Literatury: warsztaty dla najmłodszych: Górskie brzmienia

godz. 10.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

piętro drugie, sala 304

ul. Franciszkańska 18, Świdnica

wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki


Spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem, „Dawno temu w Warszawie”.

Z autorem rozmawia Olga Wróbel

godz. 17.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

ul. Franciszkańska 18, Świdnica

wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki


Spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem, „Zbędni”.

Z autorem rozmawia Waldek Mazur (współorganizator: Wydawnictwo Marginesy)

godz. 18.30

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

ul. Franciszkańska 18, Świdnica

wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki


WTOREK 9 LIPCA


Małe Góry Literatury: warsztaty dla najmłodszych: Górskie brzmienia

godz. 10.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

piętro drugie, sala 304

ul. Franciszkańska 18, Świdnica

wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki


Małe Góry Literatury: pokaz filmu „Wakacje Mikołajka” Laurenta Tirarda

godz. 11.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

ul. Franciszkańska 18, Świdnica

wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki


Pokaz filmu „Zielona granica” Agnieszki Holland

godz. 19.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

ul. Franciszkańska 18, Świdnica

wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki


Zapraszamy!

Więcej
FGL 2024_plakat Swidnica A3_two logo_page-0001.jpg

Czekamy na zgłoszenia do nagrody „Świdnicki Gryf”

6 dni temu

Przypominamy, że do 27 czerwca czekamy na zgłoszenia przedsiębiorców i firm do nagrody „Świdnicki Gryf”. W tym roku przyznane zostaną one w następujących kategoriach:


Ø „Sudecki produkt regionalny”

Ø „Lider przedsiębiorczości”

Ø „Lider mikroprzedsiębiorczości”

Ø „Dobre smaki”

Ø „Zdrowie i uroda”


To najważniejsza nagroda gospodarcza w naszym mieście. Jest to wyróżnienie i jednocześnie podsumowanie dotychczasowych działań, a także promowanie firm i przedsiębiorstw działających w Świdnicy, a w przypadku „Sudeckiego produktu regionalnego” - promowanie produktów wytwarzanych w naszym regionie.

W skład kapituły Nagrody Gospodarczej Świdnicki Gryf 2024 wchodzi prezydent miasta Beata Moskal - Słaniewska oraz laureaci nagrody z ubiegłego roku - Bogusław Solima - Piramida sp. z o.o., Edward Szywała – Galess sp. z o.o , Wojciech Rut – Cafe Fosa, Andrzej Kępa - Medbeauty Aesthetic Clinic Kepa, Jerzy Skonieczny, Antoni Jadach – Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich oraz przedstawiciele organizacji okołobiznesowych - Świdnickiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo -Technicznych NOT, Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich oraz Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.


Wypełnione ankiety można przesyłać do 27 czerwca br. Dostępne są one pod linkiem https://forms.gle/J61Hqbpo12aW8nSK7


Udział w konkursie jest bezpłatny. Ankietę oraz regulamin konkursu można pobrać ze strony: www.swidnickigryf.pl

Więcej
Świdnicki Gryf 2023.jpg

Przyznano miejskie dotacje dla rodzinnych ogrodów działkowych

12 dni temu

Osiem świdnickich, rodzinnych ogrodów działkowych otrzymało dofinansowanie, które pomoże im w modernizacji i budowie infrastruktury ogrodowej.


Dotację w wysokości 3150 zł przyznano dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego “Kolejarz” na modernizację sieci wodociągowej. Członkowie ROD „Irys” otrzymane 5 000 zł przeznaczą na wykonanie ogrodzonego boksu na odpady segregowane. Dotacja w wysokości 10 000 zł pozwoli ROD im. Księcia Bolko na naprawę nawierzchni drogi wewnętrznej. Na ten sam cel 10 000 zł otrzymał także ROD „ŚFUP”. ROD „Aster” - 10 000 zł, a ROD „Tulipan” - 6 000 zł rozdysponują na wykonanie utwardzenia terenu pod kontenerami na śmieci. Stowarzyszenie Ogrodowe ROD „Pod Grzybem” 5 000 zł wyda na zakup i montaż drzwi przeciwwłamaniowych do świetlicy ogrodu. Natomiast ROD „Pod Dębem” 10 000 zł przeznaczy na wymianę skrzynek energetycznych.


- Dotacje dla rodzinnych ogrodów działkowych przyznano już piąty raz w naszym mieście. Zainteresowanie tą formą wsparcia zawsze jest duże, gdyż pozwala ono na stopniową poprawę infrastruktury ogrodowej. W tym roku pozytywnie zaopiniowano wszystkie osiem wniosków, a przyznane środki stanowią w większości 50% wartości inwestycji – mówi Magdalena Okniańska, kierownik Referatu Organizacji Pozarządowych.


W tegorocznym budżecie miasta przeznaczono na ten cel 59 150 złotych. Środki te mogą wspomóc m.in.: remont czy też budowę ogrodzeń, alejek, dróg dojazdowych, sieci energetycznych lub wodociągowych.


Więcej
Rodzinne Ogrody Działkowe.jpg

Wakacyjny kiermasz książek w Filii nr 2

13 dni temu13 dni temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na wakacyjny kiermasz książek, który odbędzie się w dniach 10-14 czerwca w Filii nr 2 przy ul. Kozara-Słobódzkiego 19/01.


Więcej
WAKACYJNY KIERMASZ KSIĄŻEK(1).png

Zapraszamy na „Piknik Świętojański”

14 dni temu3 dni temu

Stoiska lokalnych przedsiębiorców, aleja rękodzieła, warsztaty dla dzieci i dorosłych, strefa kulinarno-gastronomiczna, występy artystyczne zakończone obrzędem nocy świętojańskiej – to tylko niektóre atrakcje, które będą czekały na wszystkich w piątek, 21 czerwca o godz. 15:00 w świdnickim Parku Centralnym. Przed nami piąta edycja „Pikniku Świętojańskiego”, na który już dziś serdecznie zapraszamy.


Udział w pikniku w charakterze wystawców potwierdziło 50 lokalnych przedsiębiorców, wśród których znajdują się producenci zdrowej żywności, rękodzielnicy oraz promotorzy zdrowego stylu życia. Ponadto uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wziąć udział w rodzinnych warsztatach – nauczą się pierwszej pomocy, zaplotą wianki, wezmą udział w warsztatach o tematyce geologicznej oraz w zabawach i grach prowadzonych przez pracowników biblioteki. Impreza ma na celu zachęcić świdniczan do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia.


W drugiej części wydarzenia, która rozpocznie się o godz. 16:00, odbędą się występy artystyczne zespołów: Mała Świdnica, SponTan oraz Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”. Imprezę zakończy tradycyjny obrzęd nocy świętojańskiej.


Obowiązkowo ubierz się na biało, weź ze sobą koc, kosz piknikowy i wianek na głowę. Podczas pikniku przeprowadzony zostanie konkurs na najładniejszy wianek.


Organizatorem wydarzenia jest Gmina Miasto Świdnica we współpracy ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury. Więcej informacji na temat imprezy można znaleźć na stronie: www.facebook.com/SwidnicaPrzedsiebiorcom.

 


Więcej
Piknik Świętojański_2024.jpg

Zapoznaj się z raportem o stanie Gminy Miasto Świdnica za 2023 rok

18 dni temu

Raport o stanie miasta to podsumowanie działań, jakie świdnicki samorząd zrealizował w poprzednim roku. Zawarte w nim informacje mówią o miejskim budżecie, pozyskanych w 2023 roku środkach zewnętrznych, inwestycjach, realizowanych programach czy strategiach. Zachęcamy mieszkańców Świdnicy do zapoznania się z tym dokumentem i do udziału w dyskusji, którą zaplanowano w trakcie obrad czerwcowej sesji Rady Miejskiej.


Z dokumentu można się też dowiedzieć, co miasto zrobiło w zakresie polityki społecznej, oświaty, ochrony środowiska oraz kultury, sportu i rekreacji. Raport to także ogólne informacje o samym mieście.


- Raport o Stanie Gminy Miasto Świdnica za 2023 rok przygotowany został w formie łatwo przystępnej broszury. Mieszkańcy znajdą w nim opisy najważniejszych działań podjętych w 2023 roku. A nie był to łatwy czas dla samorządów w całym kraju. W ubiegłym roku wprowadzono niekorzystne zmiany w ordynacji podatkowej, które odbiły się na kondycji finansowej wielu gmin. Nie wspominając już o rekordowo wysokich cenach za zakup energii elektrycznej czy niepewność związaną z wojną w Ukrainie  – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy


Raport dostępny jest do pobrania ze stron Biuletynu Informacji Publicznej Miast Świdnica, w zakładce dokumenty. Papierowe wydanie można uzyskać w kancelarii (pok. 1A) Urzędu Miejskiego w Świdnicy przy ul. Armii Krajowej 49.


W trakcie czerwcowej sesji Rady Miejskiej odbędzie się debata nad Raportem o stanie Gminy Miasto Świdnica w której oprócz radnych głos będą mogli zabrać także mieszkańcy gminy. Jest jednak pewien warunek do spełnienia. Zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie gminnym mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie zobowiązany jest złożyć pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 50 osób, do przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy.


Więcej
Zapoznaj się z raportem o stanie Gminy Miasto Świdnica za 2023 rok.jpg

Spotkanie dotyczące programów „Czyste Powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie”

19 dni temu11 dni temu

Prezydent Świdnicy zaprasza na spotkanie informacyjne dla mieszkańców miasta dotyczące programów „Czyste Powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie”. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 13 czerwca o godzinie 17:00 w sali narad Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Armii Krajowej 49.

 

„Czyste Powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie” to programy, których celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych/lokali mieszkalnych.

 

Program „Czyste Powietrze” skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami, współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub wydzielonego w domu jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 135 000 zł brutto.

 

Natomiast program „Ciepłe Mieszkanie” skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami/współwłaścicielami lokali mieszkalnych o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 120 000 zł brutto.

 

Spotkanie ma na celu przybliżyć zasady dofinansowania, koszty kwalifikowane, procedury składania wniosków. Spotkanie poprowadzi doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W trakcie spotkania przedstawione zostaną również wymogi wynikające z uchwały antysmogowej.

 


Więcej
Czyste powietrze. Ciepłe mieszkanie.jpg

WERNISAŻ MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWY „ŚWIAT WIELU KOLORÓW: NASZE KULTURY, NASZE OPOWIEŚCI”

19 dni temuza 4 dni

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy wspólnie z głównym organizatorem – Fundacją Inicjatywa zapraszają na WERNISAŻ MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWY „ŚWIAT WIELU KOLORÓW: NASZE KULTURY, NASZE OPOWIEŚCI”, który organizowany jest w ramach Świdnickich Dni Różnorodności Kulturowej 2024. W wystawie biorą udział malarze w wieku od 6 do 65 lat z 18 krajów.

Wernisaż odbędzie się 28 czerwca 2024 r., o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Wstęp wolny.

Więcej
wernisaż.png

Warsztaty pisarskie

19 dni temu9 dni temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza wszystkie chętne osoby piszące do udziału w Warsztatach pisarskich. Spotkanie odbędzie się 15 czerwca 2024 r. w godzinach 11.00 – 14.00 w siedzibie głównej biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18.

Warsztaty poprowadzi Barbara Elmanowska.

Wstęp wolny.

Więcej
warsztaty pisarskie plakat (1).jpg

Koncert Sławka Kusza z zespołem

21 dni temu10 dni temu

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy serdecznie zaprasza na koncert Sławka Kusza z zespołem, który odbędzie się w ramach XVII Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej – Świdnica 2024, 14 czerwca, o godzinie 19.30, na skwerze z dzikami.

Wstęp wolny.

Więcej
mbp_biesiada2024_plakat_koncert_50x70cm_2024-05-23.jpg