Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaOgłoszenia - kultura
Urząd Miejski w Świdnicy - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Przeglądasz wpisy z kategorii kultura

Wakacyjny kiermasz książek w Filii nr 2

13 dni temu13 dni temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na wakacyjny kiermasz książek, który odbędzie się w dniach 10-14 czerwca w Filii nr 2 przy ul. Kozara-Słobódzkiego 19/01.


Więcej
WAKACYJNY KIERMASZ KSIĄŻEK(1).png

WERNISAŻ MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWY „ŚWIAT WIELU KOLORÓW: NASZE KULTURY, NASZE OPOWIEŚCI”

19 dni temuza 4 dni

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy wspólnie z głównym organizatorem – Fundacją Inicjatywa zapraszają na WERNISAŻ MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWY „ŚWIAT WIELU KOLORÓW: NASZE KULTURY, NASZE OPOWIEŚCI”, który organizowany jest w ramach Świdnickich Dni Różnorodności Kulturowej 2024. W wystawie biorą udział malarze w wieku od 6 do 65 lat z 18 krajów.

Wernisaż odbędzie się 28 czerwca 2024 r., o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Wstęp wolny.

Więcej
wernisaż.png

Warsztaty pisarskie

19 dni temu9 dni temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza wszystkie chętne osoby piszące do udziału w Warsztatach pisarskich. Spotkanie odbędzie się 15 czerwca 2024 r. w godzinach 11.00 – 14.00 w siedzibie głównej biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18.

Warsztaty poprowadzi Barbara Elmanowska.

Wstęp wolny.

Więcej
warsztaty pisarskie plakat (1).jpg

Koncert Sławka Kusza z zespołem

21 dni temu10 dni temu

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy serdecznie zaprasza na koncert Sławka Kusza z zespołem, który odbędzie się w ramach XVII Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej – Świdnica 2024, 14 czerwca, o godzinie 19.30, na skwerze z dzikami.

Wstęp wolny.

Więcej
mbp_biesiada2024_plakat_koncert_50x70cm_2024-05-23.jpg

„Z Norwidem. Palimpsesty. Korespondencje” – wernisaż wystawy

21 dni temu10 dni temu

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Z Norwidem. Palimpsesty. Korespondencje” prof. Andrzeja Mariana Bartczaka, który odbędzie się w ramach XVII Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej – Świdnica 2024, 14 czerwca, o godzinie 17.30, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.


Więcej
mbp_biesiada2024_plakat_prof.Bartczak_70x100cm_2024-05-23.jpg

XVII Ogólnopolska Biesiada Literacka – Świdnica 2024

21 dni temu10 dni temu

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy serdecznie zaprasza na XVII Ogólnopolską Biesiadę Literacką – Świdnica 2024.


Podczas biesiady odbędą się:


wernisaż wystawy „Z Norwidem. Palimpsesty. Korespondencje” prof. Andrzeja Mariana Bartczaka

(Miejska Biblioteka Publiczna)

godz. 17:30


wręczenie nagrody w XVII Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2024

(skwer z dzikami)

godz. 18:00


spotkanie autorskie z Pawłem Sarną, laureatem Ogólnopolskiego Konkursu na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2024, prowadzenie: Karol Maliszewski

(skwer z dzikami)

godz. 18:30


koncert Sławka Kusza z zespołem (Sławek Kusz – gitara, wokal, Kuba Mitoraj – gitary, przeszkadzajki,

Radek Wocial – piano, Grzegorz Posłuszny – bas, Tomasz Łukasiewicz – instrumenty perkusyjne)

(skwer z dzikami)

godz. 19:30


W razie niepogody zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy

Więcej
mbp_biesiada2024_plakat_program_50x70cm_2024-05-23.jpg

„Opowieści  z teczki Profesora Książeczki” - Teatr Maska w Filii nr 5

miesiąc temu20 dni temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza najmłodszych czytelników na przedstawienie teatralne pt. „Opowieści z teczki Profesora Książeczki” w wykonaniu Teatru Maska, które odbędzie się 4 czerwca, o godz. 15.00 w Filii nr 5 przy ul. Morelowej 2A.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy pod nr tel. 74 852 46 22 lub osobiście w Filii nr 5.

Więcej
Teatr Maska f5 (2).jpg

Spotkanie autorskie z Anną Łaszczok-Pełczyńską – Dzień Dziecka w Filii nr 2

miesiąc temu26 dni temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie dla dzieci z Anną Łaszczok-Pełczyńską.


Anna Łaszczok-Pełczyńska – doktor nauk humanistycznych, działaczka ekologiczna, członkini Stowarzyszenia Czysty Wałbrzych oraz Wałbrzyskiej Rady Kobiet. Przygody motylka Filo-Milo to pierwsza książka dla dzieci w dorobku literackim autorki.


Spotkanie odbędzie się 29 maja, o godz. 11.00 w Filii nr 2 przy ul. Słobódzkiego 19/01.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

Więcej
Anna Pełczyńska plakat (1).jpg

Spotkanie autorskie z Heleną Pietrzak

miesiąc temu18 dni temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie z Heleną Pietrzak wokół najnowszego tomiku poetki pt. „Zan(d)urzenie”.


Helena Pietrzak – absolwentka filologii polskiej (2004) na UWr, a także podyplomowych studiów w zakresie informacji naukowej i bibliotekoznawstwa (2006) na U WR oraz nauczania języka polskiego jako obcego w szkole (2020) w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu. Pochodzi ze Zgorzelca, a od dwudziestu lat mieszka i pracuje w Świdnicy. Autorka scenariuszy dla nauczycieli, w tym opublikowanego scenariusza lekcji bibliotecznej „Od stereotypu do akceptacji i zrozumienia” w miesięczniku „Biblioteka w Szkole” (nr 11 / 2018). Aktywnie brała udział we wszystkich edycjach Świdnickich Recenzji Świdnickich, dzięki którym stworzyła osiem recenzji płyt polskich wykonawców. W 2022 r. brała udział w warsztatach pisarskich organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świdnicy, po czym jej opowiadanie „Trzy siostry” ukazało się w antologii „Drugie piętro”. Od pięciu lat realizuje muzyczną pasję, śpiewając w chórze Tactus Sonus pod przewodnictwem Marty Monety. Od dwóch lat angażuje się w działania Świdnickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica”, propagując historię regionu i Polski.


Spotkanie, które poprowadzi Hubert Gościmski odbędzie się 6 czerwca, o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Wstęp wolny.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

Więcej
Helena Pietrzak plakat.png

Spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem

miesiąc temu14 dni temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem.


Andrzej Stasiuk (ur. 1960) – prozaik i eseista. Urodził się w Warszawie, od lat mieszka w Beskidzie Niskim. Autor książek Mury HebronuDuklaOpowieści galicyjskieDziewięćJadąc do BabadagTaksimDziennik pisany późniejGrochówNie ma ekspresów przy żółtych drogachWschódOsiołkiemKroniki beskidzkie i światowe, Przewóz i innych. 

Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Literackiej Nike (2005), Nagrody Literackiej Gdynia (2010), Nagrody Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza (2011), Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2011), Nagrody Literackiej m. st. Warszawy (2015), Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej (2016), Nagrody im. Nicolasa Bouviera (2018) oraz nagrody Orzeł Stulecia (2021). Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie, a także na koreański.


Spotkanie, które poprowadzi Barbara Elmanowska odbędzie się 10 czerwca, o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Wstęp wolny, obowiązują wejściówki do odebrania w Wypożyczalni Naukowej i Czytelni Czasopism, tel. 74 640 09 37. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek autora.

Więcej
Andrzej Stasiuk plakat MBP.png

Spotkanie z Mariuszem Kędzierskim

2 miesiące temu2 miesiące temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie z Mariuszem Kędzierskim.


Mariusz Kędzierski pochodzi z Jaworzyny Śląskiej, mieszka we Wrocławiu. Partner, tata, artysta, mówca motywacyjny, podróżnik. Urodził się z wadą rozwojową rąk.

„Największe wyzwania w moim życiu, wbrew pozorom, nie w są związane z moją niepełnosprawnością, bo zdążyłem już ją oswoić. Największym wyzwaniem jest umieć pogodzić wszystkie obowiązki.” Wszystko, co robi kieruje do ludzi motywując ich do działania i zmiany na lepsze. Za swoje działania uhonorowany m. in. nagrodami podczas The Global Awards 2018 w Dubaju czy Nagrodą Sejmiku Województw Dolnośląskiego. Uwielbia bawić się ze swoim synkiem, a wolny czas spędza na rozwijaniu pasji i nowych umiejętności, chociażby związanych z fotografią.


Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Wstęp wolny.

Więcej
Mariusz Kędzierski plakat.jpg

Spotkanie z Krzysztofem Krzyżanowskim

2 miesiące temu2 miesiące temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie z Krzysztofem Krzyżanowskim wokół książki „Depozyt”.


Krzysztof Krzyżanowski – prawnik i menadżer z wykształcenia, pisarz i eksplorator z pasji. Organizator akcji badawczych i eksploracyjnych, głównie na terenie Dolnego Śląska, konsultant ekip filmowych zajmujących się tajemnicami Dolnego Śląska. Wieloletni współpracownik miesięcznika „Odkrywca”, współautor i autor 8 książek non-fiction o górnictwie i tajemnicach Dolnego Śląska. 


Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia, o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

Wstęp wolny.

Więcej
Krzysztof Krzyżanowski plakat MBP.jpg

Wernisaż wystawy PRZEBUDZENIE Waldemara Szauera

3 miesiące temu2 miesiące temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na wernisaż wystawy PRZEBUDZENIE autorstwa Waldemara Szauera.


Waldemar Szauer

Urodził się w 1959 roku we Wrocławiu, gdzie studiował. Tam też mieszka i tworzy. Twórca obrazów olejnych, pasteli, akwareli, rzeźby (brąz, papier – mache) – pejzaż wiejski, miejski, architektura, portret, tematyka sakralna. Autor około pięćdziesięciu indywidualnych i zbiorowych wystaw malarstwa, rysunku i rzeźby w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji, Ameryce Północnej.

Uczestnik wielu międzynarodowych plenerów twórczych, autor projektów scenograficznych spektakli teatralnych, aranżacji wystaw, plakatów i znaków logo. Współpracował z kilkoma wydawnictwami. Jest nauczycielem rysunku, malarstwa i rzeźby (m. in. w ramach arteterapii), Jest współzałożycielem pierwszej w Polsce Akademii Sztuki Trzeciego Wieku i własnej szkoły malarstwa i rysunku „Atelier Promethidion” we Wrocławiu i w Paryżu.


Wernisażowi wystawy będzie towarzyszył koncert Dominika Szauera – muzyka, akordeonisty, absolwenta Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie akordeonu, nagrodzonego

w ponad trzydziestu konkursach w Polsce, Francji, Słowacji, Włoszech, Austrii.

Więcej
mbp_wystawa-szauer_plakat_50x70cm_2024-03-19.jpg

Spotkanie autorskie z Moniką Bisek-Grąz

3 miesiące temu3 miesiące temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie z Moniką Bisek-Grąz wokół książki „Przystanek”.


Monika Bisek-Grąz – kulturoznawczyni, miłośniczka historii i kultury regionu. Ważniejsze publikacje autorki to: ,,Powojenny Wałbrzych. Miasto kultur” (2009), ,,Dziedzictwo kulturowe Wałbrzyskiego. Wierzenia, zwyczaje i obrzędy rodzinne” (2011). Redaktorka i współautorka dwóch publikacji wspomnieniowych mieszkańców regionu: ,,Zatrzymać w pamięci” oraz ,,Dziedzictwo kulturowe Gór Sowich”. Także autorka licznych artykułów naukowych związanych z związanych z regionem. ,,Przystanek” to debiut w literaturze obyczajowej.


Spotkanie, które poprowadzi Anna Podbielska odbędzie się 4 kwietnia 2024 r., o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

Wstęp wolny.

Więcej
Moniką Bisek-Grąz plakat.jpg

Wykład z cyklu „Między kartkami”

3 miesiące temu3 miesiące temu

Serdecznie zapraszamy na wykład z cyklu Między kartkami pt. „Najpierw książka, potem autor, czyli o książkach, co przerosły sławą swoich twórców”. Spotkanie odbędzie się 22 marca 2024 r., o godz. 12.30 w Sali cysterskiej. Wykład poprowadzi Zbigniew Polak.

Więcej
Między kartkami plakat.jpg

II Mistrzostwa Świdnicy w Rummikub

3 miesiące temu2 miesiące temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na II Mistrzostwa Świdnicy w Rummikub, które odbędą się 27 kwietnia, o godzinie 10.00.


Harmonogram turnieju:

9:30 – 10:00 – potwierdzenie obecności, zdjęcie, ewentualne zapisy uczestników

10:00 – rozpoczęcie turnieju

15:00 – przewidywane zakończenie turnieju

Info:

w turnieju mogą wystartować wszyscy

limit miejsc: 40

osoby z miejsc 1-3 otrzymają nagrody rzeczowe a zwycięzca awans na Mistrzostwa Polski 2024

Zapisy: 

https://forms.gle/LVk3bj4UWj6G65mK8

Wydarzenie: 

https://fb.me/e/6AQ8Pa2cq

Więcej
Świdnica mistrzostwa w rummikub.png

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Majdzińską

4 miesiące temu3 miesiące temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie z Aleksandrą Majdzińską, autorką książki „Szalom bonjour Odessa”.


Aleksandra Majdzińska – pisarka, tłumaczka, scenarzystka. Tworzy przede wszystkim krótkie formy literackie. Autorka książki „Mokrut i inne opowiadania” (2019) oraz „Szalom bonjour Odessa” (2022). Zdobywczyni Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego (2023) oraz Bydgoskiej Nagrody Literackiej „Strzała Łuczniczki” (2023). Laureatka nagrody za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu „Złota Morela” w Armenii, nominowana do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy scenariusz. Tłumaczy współczesną prozę ormiańską. Jej opowiadania ukazywały się także w wydawnictwach zbiorowych. Publikowała w „Czasie literatury” i „Tygodniku Powszechnym”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.


Spotkanie odbędzie się 15 lutego, o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej 18.

Więcej
Aleksandra Majdzińska plakat MBP.jpg

„Twarze, kolaże i słowa” – wernisaż wystawy Joli Cieślak

4 miesiące temu4 miesiące temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na wernisaż wystawy „Twarze, kolaże i słowa” autorstwa Joli Cieślak.


Jola Cieślak pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego. Od kilkunastu lat mieszka w Dzierżoniowie. Rysuje praktycznie od zawsze, ale dopiero od niedawna bardziej na poważnie. Swoją pasję przez wiele lat rozwijała i nadal rozwija, samodzielnie. Większość jej prac powstaje na tablecie graficznym i są to najczęściej portrety. Ostatnio pokochała również kolaż, który pozwala jej wyrazić więcej i sięgać do innych pokładów kreatywności. Lubię łączyć te dwie techniki, czyli swoje rysunki z kolażem. Bawi się słowami i różnymi hasłami, które później trafiają na plakaty. Tworzy po prostu to, co czuję.


Wernisaż wystawy odbędzie się 8 marca, o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej 18.

Wystawę oglądać można do 8 kwietnia 2024 r.

Więcej
IMG_2469-1.jpeg

Spotkanie autorskie z Tomaszem Hrynaczem

4 miesiące temu4 miesiące temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie z Tomaszem Hrynaczem promujące najnowszy tom poety pt. „Lallen”.


Tomasz Hrynacz urodzony w 1971 r. w Świdnicy – poeta. Wiersze publikował m.in.. w paryskiej „Kulturze, „Akcencie”, „brulionie”, „Czasie Kultury”, „Dekadzie Literackiej”, „Frondzie”, „Kresach”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Odrze”, „Res Publice Nowej”, „Tytule”, „Twórczości”, „Zarysie”. Wydał tomy wierszy: Zwrot o bliskość (1997), Partycje oraz 20 innych wierszy miłosnych (1999), Rebelia (2001), Enzym (2004), Dni widzenia (2005), Praski raj (2009), Prędka przędza (2010), Przedmowa do 5 smaków (2013), Noc czerwi (2016), Dobór dóbr (2019), Pies gończy (2021), Emotywny zip (2021), Lallen (2023). Jego wiersze znalazły się w kilku antologiach m.in. Antologia nowej poezji polskiej 1990–1999 (Kraków 2000), w amerykańskiej antologii polskiej poezji Contemporary Writers of Poland (Orlando 2005), hiszpańskiej antologii współczesnej poezji polskiej Poesía a contragolpe. Antología de poesía polaca contemporánea (autores nacidos entre 1960 y 1980) (Saragossa 2012). Tłumaczony m.in. na język angielski, chorwacki, czeski, francuski, hiszpański, niemiecki, serbski, słowacki, rosyjski.


Spotkanie, które poprowadzi Barbara Elmanowska odbędzie się 23 lutego 2024 r., o godz. 18.00

w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej 18.


Wstęp wolny.Więcej
Tomasz Hrynacz plakat MBP.jpg

Jubileuszowy 50. „Rocznik Świdnicki”

4 miesiące temu

Kolekcja wydawanych przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej od 1973 roku “Roczników Świdnickich” liczy już 50 tomów. Publikowane są w nim tematy poświęcone wydarzeniom historycznym miasta i regionu, prezentowane są sylwetki ciekawych osób, omawiane wydarzenia kulturalne i społeczne. Każdy rocznik zawiera również kronikę wydarzeń roku poprzedniego.


W najnowszym Roczniku możemy przeczytać m.in. o historii koła Polskiego Związku Filatelistów w Świdnicy, dzwonach świdnickiego Kościoła Pokoju czy też o przestrzeni miejskiej w utworach Tomasza Hrynacza. Przez 50 lat wielu miłośników Świdnicy i całego regionu tworzyło teksty do kolejnych wydań. W tym tomie ich autorami są: Marek Żubryd, Stanisław Bielawski, Wojciech Koryciński, Wolfgang J. Brylla, Zbigniew Patralski, Wiesław Łabęcki, Danuta Kotełko oraz Bartłomiej Ciesielski.  


W jubileuszowym Roczniku opublikowano składy osobowe zespołów redakcyjnych w latach 1973 – 2021, autorów i tytuły wszystkich publikacji oraz okładki numerów od 1 do 49.


- Dziękuję wszystkim zaangażowanym w proces tworzenia tej wyjątkowej publikacji za ich trud, poświęcony czas, wiedzę, którą dzielą się z nami oraz wytrwałość w tworzeniu kolejnych tomów. W końcu publikacja ta, to obszerna encyklopedia naszego miasta i obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika Świdnicy – napisała we wstępie, zachęcając do lektury, prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.


Rocznik można nabyć w Informacji Turystycznej oraz w Muzeum Dawnego Kupiectwa Cena publikacji to 32 zł.


Więcej
Rocznik Świdnicki.jpg

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

4 miesiące temu4 miesiące temu

Dyskusyjny Klub Książki Melina Literacka działa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej od 2007 roku. Klubowicze spotykają się w każdy ostatni poniedziałek miesiąca o godzinie 17.00 i dyskutują o wybranej książce, którą przeczytali wcześniej, to ciekawa wymiana poglądów na temat literatury. 


Zapraszamy na kolejne spotkanie 26 lutego, o godz. 17.00 w Sali Cysterskiej. Będziemy dyskutować o książce Jaume Cabré pt. „Spaleni w ogniu”.

Więcej

Spotkanie autorskie z podróżnikiem Jackiem Stasińskim

4 miesiące temu4 miesiące temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie z podróżnikiem Jackiem Stasińskim, autorem książki „Świat noszę w sercu”.


Jacek Stasiński – przyrodnik, miłośnik nieprzedeptanych szlaków, egzotycznych zwierząt i rzadkich roślin. Poznaje plemiona nieskażone cywilizacją, ludzi, ich zwyczaje, smaki, kulturę, tradycję, ale fascynuje się też architekturą i życiem wielkich miast. Odwiedził ponad 150 krajów. Tworzy projekty podróżnicze i organizuje wyprawy, o swoich doświadczeniach opowiada z pasją i humorem w radiu i podczas spotkań. Równie dobrze czuje się w amazońskiej dżungli bądź australijskim interiorze, jak i w sercu Manhattanu albo wiedeńskiej operze. Choć mieszka obecnie w Warszawie, zna zakamarki Buenos Aires, Tokio czy Paryża. Z podróży poza wspomnieniami przywozi ozdoby choinkowe, którymi mógłby ubrać niejedno drzewko.


Spotkanie, które poprowadzi Robert Staniszewski, odbędzie się 1 marca 2024 r., o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej 18.

Wstęp wolny.


Więcej

221. Urodziny Christiana Schlaga. Koncert i spotkanie z prelekcją o Pamiętnikach rodziny Schlagów

4 miesiące temu4 miesiące temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy oraz Fundacja Dobrej Muzyki zapraszają na obchody 221. rocznicy urodzin Christiana Schlaga. Koncert i spotkanie z prelekcją o Pamiętnikach rodziny Schlagów odbędzie się 27 lutego, o godz. 18.00 w Sali Cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy przy ulicy Franciszkańskiej 18. Prowadzenie: dr Maciej Bator.

Więcej
Urodziny Christiana Schlaga plakat.jpg

Koncert Zespołu Ludowego „Kądziołeczka”

4 miesiące temu4 miesiące temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na koncert Zespołu Śpiewaczy „Kądziołeczka” z Lutomi Dolnej, który odbędzie się 29 lutego 2024 r. o godzinie 17.00 w gmachu głównym biblioteki, przy ul. Franciszkańskiej 18.

Zespół powstał 11 lutego 1984 roku, przy współudziale członkiń Koła Gospodyń Wiejskich. Brał udział w przeglądach zespołów ludowych, festiwalach oraz uroczystościach dożynkowych. Repertuar zespołu obejmuje szeroki zakres utworów, takich jak pieśni ludowe, piosenki biesiadne, utwory o tematyce patriotycznej oraz pieśni kościelne.

Więcej
Kądziołeczka plakat.jpg

Spotkanie z Miłoszem Szymańskim

4 miesiące temu4 miesiące temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie w formie stand-upu z Miłoszem Szymańskim autorem książki „Kto zgasi światło? Opowieści z Mołdawii”.

Miłosz Szymański (ur. 1988 w Poznaniu) – mechanik okrętowy, analityk, włóczęga, historyk-amator, fan płowu, kimchi i cyrylicy. Autor podcastu o polityce zagranicznej „Za Rubieżą”.

Spotkanie odbędzie się 15 lutego, o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej 18.

Wstęp wolny.

Więcej
Miłosz Szymański plakat.png

Spotkanie Klubu Gier Planszowych Kostka

5 miesięcy temu4 miesiące temu

Klub Gier Planszowych KOSTKA zaprasza wszystkich na spotkanie, które odbędzie się w sobotę 10 lutego, w godzinach 10.00-14.00.

Więcej
kostka 10.02.png

Spotkanie z Rummikub

5 miesięcy temu4 miesiące temu

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbywają się spotkania z Rummikub.

Rummikub to doskonała gra towarzyska. Prosta, wciągająca i inna w każdej rozgrywce.

Do dyspozycji mamy: 104 kości z liczbami, w czterech kolorach o wartościach od 1 do 13 oraz jokery.

Gra polega na pozbyciu się wszystkich wylosowanych płytek z liczbami, wykładając na stół sekwencję lub ciągi minimum 3-liczbowe. Najciekawsza możliwość to ingerencja w już ułożone płytki. Zwycięzcą zostaje gracz, który pierwszy pozbędzie się wszystkich płytek ze swojej tabliczki. Gra Rummikub wspiera rozwój logicznego myślenia, naukę liczenia oraz rozwija spostrzegawczość.

Więcej
rummikub luty.jpg

Wykład z cyklu „Między Kartkami”

5 miesięcy temu5 miesięcy temu

Serdecznie zapraszamy na wykład z cyklu Między kartkami pt. „Wielcy, wybitni i trochę szaleni, czyli o pisarzach i ich demonach”. Spotkanie odbędzie się 9 lutego 2024 r., o godz. 12.00 w Klubie Seniora na Osiedlu Młodych w Świdnicy. Wykład poprowadzi Zbigniew Polak.

Więcej
Plakat - seniorzy  (2).png

Zakochany w Kaukazie – spotkanie z Jackiem Kozmowskim

5 miesięcy temu5 miesięcy temu

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Jackiem Kozmowskim.

Jacek Kozmowski – świdniczanin, od 2019 roku zakochany w górach Kaukazu. Obecnie przewodnik górski w Gruzji po rejonie Svaneti oraz Tuszeti. Zimą szusuje na nartach po jednej z najwyższych gór Kaukazu Tetnuldi.

Spotkanie, które poprowadzi Robert Staniszewski, odbędzie się 8 lutego, o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej 18.

Wstęp wolny!

Więcej
Jacek Kozmowski plakat.png

Warsztaty pisarskie

5 miesięcy temu4 miesiące temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza wszystkie chętne osoby piszące do udziału w Warsztatach pisarskich. Pierwsze spotkanie odbędzie się, zgodnie z zapowiedzią podczas spotkania z twórcami piątego tomu antologii, 24 lutego 2024 r. w godzinach 11.00 – 14.00. Warsztaty poprowadzi Barbara Elmanowska. Spotkanie odbędzie się w Sali cysterskiej w siedzibie głównej biblioteki przy ul. Franciszkańskiej 18

Więcej
warsztaty pisarskie (1).jpg

Drugie piętro – spotkanie z twórcami antologii

5 miesięcy temu5 miesięcy temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na promocję książki Drugie Piętro. ANTOLOGIA TWÓRCÓW ŚWIDNICKICH WARSZTATÓW PISARSKICH. TOM 5, która odbędzie się 2 lutego, o godz. 18.00 w bibliotece. Spotkanie poprowadzi koordynatorka warsztatów Barbara Elmanowska.


W bibliotece czekają na Państwa darmowe egzemplarze.


Więcej
antologia plakat.jpg

Koncert ALE BABKI

5 miesięcy temu5 miesięcy temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy po raz kolejny ma okazję gościć Zespół Śpiewaczy Ale Babki.

Zespół Ale Babki od ponad 30 lat czaruje publiczność, porywając do zabawy i wprawiając w doskonały nastrój. Swoją twórczością zachwycają jury wielu konkursów, zdobywając wiele cennych nagród i wyróżnień.

Koncert odbędzie się 30 stycznia, o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Więcej
ale babki koncert (2).jpg

Przyznano stypendia Prezydent Miasta Świdnicy w dziedzinie kultury

5 miesięcy temu

Wydanie albumu studyjnego w klimacie muzyki pop, rozwijanie swoich umiejętności tanecznych, a także organizacja wystawy malarstwa i ceramiki – to projekty, które zrealizowane zostaną w tym roku w ramach stypendium Prezydent Miasta Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej w dziedzinie kultury. Ich ideą jest pomoc świdniczanom w zrealizowaniu ciekawych przedsięwzięć, związanych z twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.


Maja Laska na wydanie albumu studyjnego w formacie cyfrowym, obejmującego oprócz dotychczasowych, także nowe utwory autorskie oraz współautorskie, w klimacie muzyki pop otrzyma 3600 zł. Maja jest uczennicą Zespołu Szkół Hotelarsko - Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy. Kształci swoje umiejętności wokalne pod kierunkiem Iwony Kuśnierz w Akademii Rozwoju Talentów w Świdnicy. Ma na swoim koncie wydanie albumu „Drobnymi krokami” oraz singla „16”. Jest autorką zarówno tekstów jak i muzyki. Nad aranżacją swoich utworów pracuje z producentem muzycznym Jakubem Mańkowskim. Dwukrotnie została wyróżniona w Powiatowym Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej.


Kacprowi Sowie na kurs tańca ludowego w Mazowieckiej Akademii Tańca  przyznano 4400 zł. Celem tego przedsięwzięcia jest rozwijanie umiejętności tanecznych i zdobycie wykształcenia przygotowującego do pracy w charakterze instruktora tańca ludowego. Kurs trwa dwa lata i wieńczy go pokaz dyplomowy. Kacper Sowa od 2019 roku jest tancerzem Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” , działającego przy Świdnickim Ośrodku Kultury. Zespołu wielokrotnie nagradzanego i wyróżnianego, m.in. Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego „Silesia” czy też brązowym medalem „Gloria Artis”.


Olenie Surinie na rozwój artystyczny i organizację wystawy malarstwa i ceramiki pt. „Poezja codzienności” przyznano 2700 zł. W latach 1992-1997 studiowała w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Doniecku. Następnie, w latach 1997-2003 na Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Monumentalnego Malarstwa we Lwowie. Od kilkunastu lat swoje prace przedstawia na wystawach zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Uczestniczy w wielu konkursach i plenerach malarskich.


Więcej
Przyznano stypendia Prezydent Miasta Świdnicy w dziedzinie kultury.jpg

Spotkanie Klubu Gier Planszowych KOSTKA

6 miesięcy temu5 miesięcy temu

Klub Gier Planszowych KOSTKA zaprasza wszystkich na spotkanie, które odbędzie się w sobotę 13 stycznia, w godzinach 10.00-14.00.


Więcej
kostka 13.01.png

Spotkanie autorskie z Przemysławem Witkowskim - autorem książki "Faszyzm, który nadchodzi".

6 miesięcy temu6 miesięcy temu

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Przemysławem Witkowskim - autorem książki "Faszyzm, który nadchodzi".


Przemysław Witkowski – politolog, historyk idei, adiunkt w Collegium Civitas, badacz ruchów i grup radykalnych oraz związków ideologii i popkultury, dziennikarz i publicysta. Autor książek „Chwała supermanom” (2017) i „Laboratorium przemocy. Polityczna historia Romów” (2020).


Wyjątkowość i szczególne znaczenie książki Witkowskiego polega głównie na tym, że odsuwa on na bok nieistotne powierzchowne różnice i drąży tożsamą lub zbieżną istotę XX-wiecznych oraz współczesnych procesów.


Spotkanie odbędzie się 21 grudnia (czwartek) o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw (Rynek 39/40).

Więcej
410112813_865721302226327_4874503604936266836_n.jpg

Koncert „Pokolędujmy razem” w wykonaniu pracowni muzycznej MDK, prowadzonej przez Mirosława Jabłońskiego

6 miesięcy temu6 miesięcy temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy oraz Młodzieżowy Dom Kultury serdecznie zapraszają na koncert „Pokolędujmy razem” w wykonaniu pracowni muzycznej MDK, prowadzonej przez Mirosława Jabłońskiego. Wystąpią grupy gitar klasycznych oraz Studio Piosenki. 

Koncert odbędzie się 21 grudnia, o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Więcej
mbp_pokoledujmy_razem_plakat.jpg

Spotkanie autorskie z Lucyną Szpilakowską

6 miesięcy temu6 miesięcy temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie z Lucyną Szpilakowską, prezeską Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Śmiałowice, autorką kilku opracowań dotyczących historii wsi oraz lokalną działaczką. Spotkanie poświęcone będzie książce „Śmiałowickie opowieści”. W roli prowadzącego wystąpi ks. dr Marcin Gęsikowski.

Spotkanie odbędzie się 15 grudnia, o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Wydarzenie organizowane jest w ramach Świdnickiej Kolędy.

Więcej
Lucyna Szpilakowska (3).png

Spektakl audiowizualny HELIOS COPERNICUS

7 miesięcy temu7 miesięcy temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy oraz Dariusz Miziarski zapraszają na spektakl audiowizualny HELIOS COPERNICUS.


HELIOS COPERNICUS – to stypendialny, autorski spektakl audiowizualny z aktywnym udziałem publiczności, którego twórcą i pomysłodawcą jest Dariusz Miziarski, działający pod pseudonimem artystycznym MIZIDAR. Performer audiowizualny, producent muzyczny, muzyk w zespole BERKANAN, twórca szeregu spektakli audiowizualnych i live-actów muzycznych.


Projekt zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasto Świdnica, zgodnie z przyznanym stypendium w dziedzinie kultury na rok 2023 przez prezydent miasta Świdnicy – Beatę Moskal-Słaniewską.


Wydarzenie odbędzie się 8 grudnia, o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Wstęp wolny.

Więcej
HELIOS-TV.jpg

Koncert Mirosława Jabłońskiego

7 miesięcy temu7 miesięcy temu

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na koncert promujący autorską płytę Mirosława Jabłońskiego pt. „z nut”. To już druga płyta świdniczanina, nad którą patronat honorowy objęła prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. Mirosław Jabłoński to absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od lat jest uznanym pedagogiem, kompozytorem, aranżerem i instrumentalistą. Związany ze świdnickim środowiskiem muzycznym (praca w Państwowej Szkole Muzycznej i Młodzieżowym Domu Kultury).


Koncert promujący płytę odbędzie się 1 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy o godz. 18.00. Wstęp wolny.


Więcej
plakat_A2_koncert_Jabloński.jpg

Spotkanie z Łukaszem Kazkiem wraz z pokazem pierwszego odcinka programu „Tajemnice Dolnego Śląska”

7 miesięcy temu7 miesięcy temu

Miejska Biblioteka Publiczna im C.K. Norwida w Świdnicy oraz HISTORY Channel zapraszają na spotkanie z Łukaszem Kazkiem wraz z pokazem pierwszego odcinka programu „Tajemnice Dolnego Śląska”.

Łukasz Kazek, popularyzator historii, dziennikarz, autor książek oraz youtuber powraca do świdnickiej biblioteki, aby opowiedzieć o najnowszym projekcie. Podczas realizacji programu „Tajemnice Dolnego Śląska” ekipa przejechała niemal 4,5 tys. km, aby zgłębić tajemnice naszego regionu, spotkać się ze świadkami historii oraz skonfrontować się z lokalnymi legendami.

Spotkanie odbędzie się w środę, 29 listopada, o godzinie 18.00 w bibliotece przy ul. Franciszkańskiej 18. Wstęp wolny, obowiązują wejściówki do odebrania w bibliotece, ilość miejsc ograniczona.

Więcej
Łukasz Kazek plakat.png

Spotkanie autorskie i promocja książki o Bolku II Małym.

8 miesięcy temu8 miesięcy temu

Muzeum Dawnego Kupiectwa serdecznie zaprasza wszystkich miłośników historii na spotkanie z Marcinem A. Klemenskim promujące jego najnowszą książkę „Bolko II Mały. Książę świdnicko – jaworski i margrabia łużycki”. Spotkanie, które poprowadzi dyrektor Muzeum – dr Dobiesław Karst odbędzie się w środę 8 listopada 2023 r. o godzinie 17:00 w holu na I piętrze Muzeum Dawnego Kupiectwa. Podczas spotkania będzie można nabyć publikację po promocyjnej cenie wraz z autografem autora. Wstęp wolny. Zapraszamy.


Więcej
Bolko_spotkanie_plakat.jpg

Zapraszamy do składania wniosków o stypendia w dziedzinie kultury

8 miesięcy temu

Chcesz opublikować tomik wierszy lub wydać płytę z muzyką? Być może zamierasz realizować spektakl, bądź projekt multimedialny? Zapraszamy świdnickich twórców i artystów w każdym wieku. Stypendium pomoże rozwinąć warsztat twórczy bądź zrealizować wymarzone przedsięwzięcie. Można otrzymać grant w wysokości do 450 zł miesięcznie.

 

Może je otrzymać osoba spełniająca łącznie następujące warunki, czyli wykaże się dorobkiem w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury, czy też opieki nad zabytkami oraz zamieszkuje w Świdnicy.

Z wnioskiem o przyznanie stypendium może wystąpić osoba zainteresowana, bądź w przypadku osoby nieletniej rodzice lub prawni opiekunowie, a także szkoły i uczelnie, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe, związki twórcze i inne podmioty, których statutowa działalność obejmuje zadania w zakresie kultury i sztuki. Może być ono przyznawane jako stypendium twórcze w dziedzinach tj. literatura, sztuki wizualne, muzyka, taniec, teatr, film, opieka nad zabytkami lub jako stypendium na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury, w zakresie animacji i edukacji kulturalnej.

 

Stypendium może być przyznane maksymalnie na 12 miesięcy. Jego miesięczna wysokość wynosi:

- dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych - 300 zł brutto,

- dla studentów – 400 zł brutto,

- dla osób pełnoletnich nieuczących się – 450 zł brutto.

 

Wnioski wraz z oświadczeniami adresowane na Wydział Kultury i Organizacji Pozarządowych – Referat Kultury należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49, pokój nr 1a Biuro Obsługi Interesantów do 30 listopada br. do godz.15.30.

 

Uchwała określająca warunki i tryb przyznawania stypendiów jest do wglądu w Referacie Kultury, Świdnica ul. Długa 33, pokój nr 03 na II piętrze (tel. 74/856 28 36) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego: bip.swidnica.nv.pl/swidnica.


Więcej
panorama - dron 2.jpg

9. Spektrum – tydzień do festiwalu!

8 miesięcy temu

9. edycja Festiwalu Filmowego Spektrum rozpocznie się już za tydzień, czyli 24 października! Jednym z najbardziej lubianych przez świdnicką publiczność elementów programu festiwalu jest Konkurs SPEKTRUM. W tym roku o nagrodę powalczy 5 pełnometrażowych filmów z Polski oraz 5 produkcji zagranicznych, a jedynym jury będzie festiwalowa publiczność! Jakie filmy znalazły się w selekcji konkursowej?


SPEKTRUM POLSKIE

W tegorocznej selekcji Konkursu SPEKTRUM znalazło się 5 polskich tytułów. Widzowie zobaczą „Chłopów”, czyli animację malarską twórców „Twojego Vincenta” o unikalnym mikroświecie wiejskiej wspólnoty, która jednocześnie jest pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Po pokazie odbędzie się spotkanie z Robertem Gulaczykiem, który wcielił się w rolę Antka Boryny. Kolejny film to „Śubuk” (w reż. Jacka Lusińskiego) opowiadający o losach Maryśki i jej syna w spektrum autyzmu oraz o walce prowadzonej przez matkę z polską służbą zdrowia i systemem oświaty. Świdnicę odwiedzi Małgorzata Gorol, która wcieliła się w rolę Maryśki. W programie znalazł się również debiut Damiana Kocura „Chleb i sól” nagrodzony Specjalną Nagrodą Jury podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2022 roku. Bohaterem obrazu jest Tymek, młody pianista, obserwujący w rodzinnej miejscowości nakręcającą się spiralę napięć pomiędzy swoimi kolegami a pracownikami baru z kebabem arabskiego pochodzenia. Publiczność festiwalu spotka się z reżyserem podczas Q&A. Inny debiut reżyserski w sekcji Spektrum to „Skąd dokąd” Maćka Hameli. Ten przejmujący portret zbiorowy mieszkańców Ukrainy, którzy po rozpoczęciu rosyjskiego ataku próbują znaleźć dla siebie schronienie, był również prezentowany w Cannes. Polską selekcję zamyka „Ultima Thule” – opowieść o odkrywaniu siebie, naturze i nieoczywistej przyjaźni w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego (podczas festiwalu odbędzie się spotkanie z reżyserem), która została nagrodzona podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.


SPEKTRUM ZAGRANICZNE

W Konkursie SPEKTRUM publiczność obejrzy również 5 zagranicznych produkcji. Będzie to „Bulion i inne namiętności”, czyli najnowszy film Trần Anh Hùnga, który zdobył Złotą Palmę za reżyserię na tegorocznym festiwalu w Cannes, przepiękny, pełen emocji, miłości i doskonałego smaku. Kolejny film to

„Delikwenci” – zdobywca Grand Prix podczas 23. mBank Nowe Horyzonty i jeden z niekwestionowanych przebojów ostatniego Cannes. Przezabawna, nieprzewidywalna, pełna fantazji i uroku opowieść rozpoczyna się jak dramat obyczajowy, by nieoczekiwanie zamienić się w rasowy kryminał o napadzie na bank. W konkursie znalazł się również „Monster” – nagrodzony za scenariusz na festiwalu w Cannes najnowszy film Hirokazu Kore-edy, czuła i uważna obserwacja nietypowych ludzkich przyjaźni i rodzinnych więzów, przykład mądrego, niezwykle empatycznego kina. Widzowie zobaczą również „Blue Jean”, czyli zdobywcę aż czterech Independent British Film Awards. W filmie zatroskany o młodzież brytyjski rząd zakazuje „promowania homoseksualizmu”, a główna bohaterka, nauczycielka WF-u Jean, codziennie trenuje ukrywanie swojej orientacji. Napięcie, w jakim żyje zmuszona do prowadzenia podwójnego życia Jean, sięga zenitu, gdy w jej szkole pojawia się nowa uczennica. Selekcję konkursową zamyka animacja „Marcel Muszelka w różowych bucikach”, czyli przepiękna, mądra i zabawna historia dla każdego: o rodzinie, rozłące, strachu przed nieznanym, żałobie i samotności, ale też o tym, że nawet drobne gesty sympatii mogą znaczyć bardzo wiele.


Podczas 9. edycji Festiwalu Filmowego Spektrum w Świdnicy widzowie będą mogli zobaczyć ponad 50 tytułów, w tym krótkie metraże z całego świata, a także filmy pełnometrażowe z największych tegorocznych festiwali filmowych. Ale Spektrum to więcej niż tylko święto kino, to także szereg wydarzeń towarzyszących – potańcówka międzypokoleniowa, karaoke, bingo czy spacer śladami świdnickich murali, a wszystko w czułej atmosferze lokalności. 9. edycja odbędzie się pod hasłem SAVE THE CHANGES / ZACHOWAJ ZMIANY.


Pełny program jest dostępny na stronie festiwalu www.spektrumfestiwal.pl/program.


Zakup karnetów i biletów możliwy w kasach Świdnickiego Ośrodka Kultury i na stronie www.sok.com.pl. 9. edycja Festiwalu Filmowego Spektrum odbędzie się w dniach 24-29 października 2023 roku, a Świdnica ponownie ugości najciekawsze święto kina artystycznego na Dolnym Śląsku.


Więcej
program_Spektrum.png

Wernisaż wystawy - Dorothea von Philipsborn. Między tradycją a modernizmem.

9 miesięcy temu8 miesięcy temu

Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na wernisaż najnowszej wystawy czasowej pt. "Dorothea von Philipsborn. Między tradycją a modernizmem", który odbędzie się w sobotę 14.10.2023 roku o godzinie 15:00. Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła rzeźbiarki  Dorothei  von  Philipsborn pochodzące zarówno ze zbiorów naszego Muzeum jak również z muzeów w Weisswasser i Gorlitz.

Artystka Dorothea von Philipsborn mieszkała przed II wojną światową w Strzelcach Świdnickich, a jej dziełami są między innymi: pomnik Wielanda, stojący obecnie w Parku Centralnym i akt młodej kobiety z brązu, eksponowany w Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Wystawę będzie można oglądać od 14.10.2023 do 03.12.2023r. w godzinach otwarcia Muzeum - wt. - pt. 10:00 - 16:00, sb. - nd. 11:00 - 17:00 (ostatnie wejście na pól godziny przed zamknięciem Muzeum) . Bilety; n - 10 zł, u - 6 zł, w piątki wstęp wolny.


Więcej
muzeum_Dorothea-von-Philipsborn_baner_130x210cm_2023-09-27.jpg

Znamy pierwsze tytuły z programu 9. Spektrum w Świdnicy

9 miesięcy temu

Festiwal Filmowy Spektrum oznacza dwa rodzaje świeżości. Z jednej strony wydarzenie otwarte jest na spojrzenia młodych twórców i twórczyń, których krótkometrażowe filmy widzowie obejrzą w ramach sekcji Okiem Młodych. Z drugiej strony świdnickie święto kina to okazja do wybrania się na pokazy najnowszych hitów docenianych przez krytyków na światowych festiwalach. Organizatorzy ujawniają pierwsze tytuły z programu 9. Spektrum, które zawita do Świdnickiego Ośrodka Kultury już 24 października.Podczas 9. edycji festiwalu nie zabraknie znanego już dobrze widzom Konkursu Spektrum, Konkursu Closer, selekcji konkursowej krótkich metraży Okiem Młodych. Pełny program wydarzenia zostanie opublikowany wkrótce, ale już teraz odkrywamy pierwsze tytuły.

Świdnicka publiczność będzie mogła obejrzeć m.in. “Tótem” (reż. Lila Avilés). Ten olśniewający film został wyróżniony na Berlinale Nagrodą Jury Ekumenicznego. Przedstawione w nim wydarzenia oglądamy z perspektywy siedmioletniej Sol, która trafia w sam środek nerwowych przygotowań do rodzinnej uroczystości. Intymna perspektywa niepostrzeżenie rozszerza się, a domowy chaos okazuje się – paradoksalnie – częścią większego porządku świata, w którym naturalnie następują po sobie czas życia i śmierci, czas burz i wyciszenia, a tragedie niszczą i wiążą jednocześnie.

Kolejny festiwalowy tytuł to “Delikwenci” (reż. Rodrigo Moreno), czyli zdobywca Grand Prix podczas 23. mBank Nowe Horyzonty i jeden z niekwestionowanych przebojów ostatniego Cannes. Ta przezabawna, nieprzewidywalna, pełna fantazji i uroku opowieść rozpoczyna się jak dramat obyczajowy o sfrustrowanym monotonną egzystencją urzędniku, by nieoczekiwanie zamienić się w rasowy kryminał o napadzie na bank. A to dopiero początek! Moreno przekonuje nas bowiem, że prawdziwe życie i prawdziwe kino zaczyna się wtedy, kiedy ściągamy uniformy, radykalnie zrywamy z kieratem codzienności, iluzją zawodowego i artystycznego bezpieczeństwa i z egzystencjalną i kinową rutyną.

W ramach Konkursu Spektrum na widzów czeka również projekcja “Blue Jean”, czyli debiut Brytyjki Georgii Oakley, zdobywca aż czterech Independent British Film Awards. W filmie zatroskany o młodzież brytyjski rząd zakazuje „promowania homoseksualizmu” (co w Polsce brzmi nazbyt współcześnie), a główna bohaterka, nauczycielka WF-u Jean, codziennie trenuje ukrywanie swojej orientacji. Wychodzi z szafy dopiero w lesbijskim barze, dokąd zagląda ze swoją dziewczyną. Napięcie, w jakim żyje zmuszona do prowadzenia podwójnego życia Jean, sięga zenitu, gdy w jej szkole pojawia się nowa uczennica.

Więcej informacji o programie, starcie sprzedaży karnetów i pojedynczych biletów wkrótce!

https://spektrumfestiwal.pl


Więcej
poziom_Spektrum_2023_1.png

Wernisaż wystawy NATURE MORTE Elizy Kamianowskiej

9 miesięcy temu9 miesięcy temu

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy NATURE MORTE Elizy Kamianowskiej.


Eliza Kamianowska studentka kierunku architektura wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Twórczość artystyczna od zawsze była w sferze jej hobby, jednak po dostrzeżeniu i zrozumieniu swojej natury, postanowiła wysunąć ją na pierwszy plan. Od najmłodszych lat brała udział w licznych konkursach plastycznych, miała okazję prezentować swoje prace na dwóch wystawach pt. „Mistrz i uczeń”. Obecnie stoi na progu swojej kariery. Oprócz projektowania architektonicznego, wyraża siebie poprzez inne dyscypliny sztuk plastycznych, takie jak rysunek i malarstwo. Są one częścią programu realizowanych przez nią studiów. Prezentuje utwory studyjne, zwieńczające pierwszy rok nauki. Celem pracy było studium kompozycji, koloru i przestrzeni. Autorka skupia się na harmonijnym ukazaniu interakcji między składowymi analizy formalnej oraz zachowaniu balansu w budowie dzieła. Inspiruje się szlachetnością sztuki klasycznej, która w subtelny sposób ukazuje prawdziwość świata.


Wernisaż odbędzie się 7 października, o godzinie 16:30 w ramach IX Nocy Bibliotek. Wystawę będzie można oglądać do 30 października.


Więcej
plakat-wys-768x1086.jpg

Spotkanie autorskie z Darią Galant

9 miesięcy temu8 miesięcy temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie z Darią Galant, które odbędzie się 13 października, o godzinie 18:00.

Daria Galant – autorka powieści, poetka, dramatopisarka, eseistka, reżyser i malarka. Uniwersalizm, głębia i prawdziwość autorki powoduje, że jej twórczość łączy czytelników z różnych kultur, różnych wyznań, równych poglądów, stwarzając przestrzeń do dyskusji nad człowieczeństwem, miłością, przyjaźnią w skomplikowanym świecie relacji. Pisarka w swojej twórczości porusza również wątki związane z duchowością natury, z której wywodzi się koncepcja artystyczno- filozoficzna Teoria Białej Emocji, stworzona przez autorkę.

Więcej

Wernisaż wystawy #jestemsilnabo… wraz ze spotkaniem autorskim z Martą Frej

9 miesięcy temu9 miesięcy temu

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy #jestemsilnabo… wraz ze spotkaniem autorskim z Martą Frej.


„Punktem wyjścia do cyklu obrazów Marty Frej było zaproszenie kobiet do dokończenia zdania „Jestem silna, bo…” oraz wysłania zdjęcia, które zostało rysunkowo przetworzone przez artystkę i zestawione z tekstem. […] Marta Frej poprzez upublicznienie osobistych opowieści tworzy swoją „herstory” dzisiejszych czasów i życia codziennego w Polsce. Z nadesłanych tekstów i zdjęć wydobywa te elementy, które pozwalają na stworzenie mniej lub bardziej spójnej narracji o sytuacji kobiet dzisiaj w Polsce”- Stanisław Ruksza.


Wernisaż wraz ze spotkaniem odbędzie się w bibliotece 7 października, o godzinie 18:00 w ramach IX Nocy Bibliotek. Wystawę będzie można oglądać do 30 października.

Więcej
Marta frej (2).png

IX Noc Bibliotek

9 miesięcy temu9 miesięcy temu

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na IX edycję Nocy Bibliotek. Tegoroczne wydanie odbędzie się pod hasłem „Absurd nie czytać”. Bądźcie z nami 7 października od godziny 15:00!

W programie:

16:30 – wernisaż wystawy Elizy Kamianowskiej – wstęp wolny

18:00 – wernisaż wystawy #jestemsilnabo… połączony ze spotkaniem autorskim z Martą Frej – wstęp wolny

Podczas trwania imprezy:

  • kreatywna strefa LEGO prowadzona przez uczestnika LEGO MASTER POLSKA Piotra Gore Rybaka – wstęp wolny
  • Robostrefa – prowadzona przez Mateusza Rosiaka – wstęp wolny
  • Absurdalny aperitif – gra – wstęp wolny – zapisy podczas nocy
  • Zawekuj absurd – warsztaty rodzinne – wstęp wolny
  • Księga absurdu – kreatywne tworzenie – wstęp wolny
  • W krainie absurdii – warsztaty rodzinne – wstęp wolny
  • Turniej gry Klask – obowiązują zapisy: 74 640 09 36
  • Nocne planszowanie – od 19:00 do 23:00 – wstęp wolny


Więcej
NOC_PLAKAT2023.jpg

Weekend seniora z kulturą 2023

9 miesięcy temu9 miesięcy temu

Z przyjemnością informujemy, że w dniach od 29 września (piątek) do 1 października (niedziela) Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy po raz kolejny weźmie udział w akcji „Weekend seniora z kulturą”. Tradycyjnie zapraszamy wszystkich seniorów 60+ na bezpłatne zwiedzanie naszego Muzeum. Polecamy ciekawie zaaranżowane ekspozycje przedstawiające Dom Wagi, Urząd Miar, sklep kolonialny, karczmę, aptekę a nawet stację paliw. Z kolei na I piętrze zapraszamy do galerii obrazów świdnickich malarzy, rekonstrukcji dawnego salonu mieszczańskiego i późnogotyckiej Sali Rajców, w której eksponowana jest kolekcja obrazująca dzieje i specyfikę ziemi świdnickiej. Polecamy także ekspozycje poświęcone dziejom świdnickiego piwowarstwa oraz unikalne relikty średniowiecznych kramów bogatych kramarzy z XIV wieku.


Akcja "Weekend seniora z kulturą" odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Czekamy na Państwa w piątek 29 września od 10:00 do 17:00 oraz w sobotę i niedzielę (30 -02.10.2023) od 11:00 do 17:00 (ostatnie wejście o godz. 16:30).

Do zobaczenia!

Więcej
WEEKEND SENIORA 2023.jpg

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023

10 miesięcy temu10 miesięcy temu

Już w najbliższą sobotę  9 września zapraszamy serdecznie do Muzeum Dawnego Kupiectwa na tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, którym w tym roku przewodzi hasło: „Żywe dziedzictwo, tradycje od pokoleń”. W nawiązaniu do tegorocznego motywu przewodniego Muzeum Dawnego Kupiectwa przygotowało wydarzenie pt. „Tradycje cukiernicze w Świdnicy i okolicy na przestrzeni wieków” podczas którego będzie można posłuchać ciekawostek na temat świdnickiego i śląskiego piernikarstwa, a także poznać historię produkujących słynne cukierki „Michałki” Zakładów Przemysłu Cukierniczego Śnieżka w Świebodzicach. Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz zdobienia pierników, a po prelekcjach zapraszamy naszych gości na słodką degustację.

Szczegółowy program wydarzenia:

11:00 – 12:00 – prelekcja o historii piernika śląskiego z pokazem zdobienia pierników, Gabriel Jaczewski, Justyna Jaczewska,

12:30 – 13:30 – wykład wraz z prezentacją pt. „Dzieje Zakładów Przemysłu Cukierniczego Śnieżka 1938-2023”, Magdalena Azikiewicz, ZPC Śnieżka, Świebodzice

13:30 – 14:00 – degustacja wyrobów cukierniczych przygotowanych przez prelegentów,

11:00 – 17:00 - indywidualne zwiedzanie ekspozycji muzealnych, ostatnie wejście o godz. 16:30,

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Więcej
PLAKAT_EDD_2023_1.jpg

Spotkanie z Markiem Michalakiem

10 miesięcy temu9 miesięcy temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” zapraszają na spotkanie autorskie z Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Markiem Michalakiem promujące najnowszą książkę „Opowieści o prawach dziecka”.

Spotkanie odbędzie się 22 września, o godzinie 18.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Wstęp wolny, obowiązują wejściówki dostępne w bibliotece.

Więcej
plakat_Marek Michalak_wrzesien2023.jpg

Planszówki w Klubie Bolko

10 miesięcy temu

Spotkania miłośników gier planszowych w klubie Bolko

start 5 września⋅16:00–22:00

Spotkania co tydzień we wtorki do 1 lip 2024 r.

Więcej

Spotkanie Klubu Gier Planszowych KOSTKA

10 miesięcy temu

Klub Gier Planszowych KOSTKA zaprasza wszystkich na spotkanie, które odbędzie się w sobotę 9 września, w godzinach 10.00-14.00.

Więcej
kostka.jpg

Europejskie Dni Dziedzictwa

10 miesięcy temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na wspólne odkrywanie Świdnicy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem ŻYWE DZIEDZICTWO – TRADYCJE OD POKOLEŃ.

Świdnica jest miastem z bogatą przeszłością. To tutaj odnaleziono ślady osady plemion z kręgu kultury łużyckiej czy cmentarzysko ciałopalne z bogato wyposażonymi grobami. Tutaj również odnaleziono ślady wioski rybackiej. Co jeszcze kryje się w świdnickiej przeszłości? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w trackie naszego wydarzenia „Odkryj Świdnicę na nowo!”

Świdnicka biblioteka swoją siedzibę ma w byłym pałacu opata cystersów krzeszowskich. Jest to miejsce niezwykłe, wypełnione pięknymi zdobieniami przypominającymi o pierwotnym przeznaczeniu budynku.

Starówka, pięknie zdobione kamienice, pomniki, Katedra, Kościół Pokoju czy liczne zakamarki kryją ze sobą wiele legend, anegdot czy ciekawostek. O pięknie Świdnicy, jej bogactwie, opowie podczas wykładu pasjonat historii, miłośnik Świdnicy, przewodnik pan Mariusz Barcicki. A następnie by doświadczyć uroku świdnickich ulic pan Mariusz Barcicki zabierze nas na Nocne Zwiedzanie Świdnicy.

Harmonogram wydarzenia – 15 września:

– spacer z cystersem – wycieczka tropem zakonnych ciekawostek po bibliotece

(dla grup zorganizowanych, zgłoszenia pod nr tel. 74/6400937)

– g. 18.30 – wykład pana Mariusza Barcickiego*

– g. 20.00 – Nocne Zwiedzanie Świdnicy pod kierunkiem pana Mariusza Barcickiego (zbiórka w holu biblioteki)*

* obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w s. 202, I piętro.

Więcej
Odkryj Świdnicę na nowo(3).jpg

Muzyczna Altana

10 miesięcy temu10 miesięcy temu

Muzyczna Altana

Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska

zaprasza na ostatni letni koncert do Parku Młodzieżowego, niedziela, godz.16.00

 


 

3 września - AKADEMIA ROZWOJU TALENTÓW

Więcej
plakat_muzyczna_altana2023-3_września.jpg

Muzyka Mi Leży - zapraszamy na finałowy koncert

10 miesięcy temu10 miesięcy temu

W sobotę, 26 sierpnia o godz. 19.00 zapraszamy na ostatni koncert cyklu Muzyka Mi Leży na scenie plenerowej Klubu Łaźnia! W repertuarze m.in. utwory Sanah, Mrozu, Smolasty, Sylwia Grzeszczak. A dla najlepszych wykonawców nagrody finansowe i występ w ramach koncertu galowego Świdnickich Recenzji Muzycznych 2024!

Do finału koncertowego zostali zakwalifikowani: Ewelina Jursza, Julia Żuber, Natalia Chojnacka, Weronika Żak, Marianna Gembalczyk, Aleksandra Roszak, Małgorzata Dworecka, Lena Szydłowska, Zuzanna Złotnicka, Truong Giang Can, Agnieszka i Krzysztof Redo.

Więcej informacji na stronie: https://sok.com.pl/wydarzenie/mml-konkurs/

Więcej
Muzyka mi leży plakat.jpg

Narodowe Czytanie 2023

10 miesięcy temu

Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Świdnicy zaprasza do udziału w kolejnej odsłonie akcji Narodowe Czytanie. Spotkamy się 08.09.2023 r. o godz. 11.00 na placu z dzikami przy budynku głównym biblioteki. W tym roku wydarzenie będzie miało charakter maratonu czytelniczego, a czytać będziemy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.


Wszystkich chętnych do udziału zapraszamy do zgłoszeń osobistych (s. 202, I.p) bądź telefonicznych (nr tel 74/640-09-37) do 28.08.2023 r.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa tematyczna przybliżająca postać pisarki i jej twórczość:

„Ce que femme veut, Dieu le veut*” – słów kilka o Elizie Orzeszkowej”.

* tłum z franc. „Czego chce kobieta, tego chce Bóg”.

Więcej
Plakat NC dla organizatorów.pdf.jpg

Wernisaż wystawy "Marek Kosiba. Malarstwo"

11 miesięcy temu10 miesięcy temu

Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na wernisaż najnowszej wystawy czasowej pt. "Marek Kosiba. Malarstwo", który odbędzie się w piątek 25.08.2023 roku o godzinie 18:00. Marek Kosiba urodzony w 1940 roku, marynarz, malarz i fotograf, ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Zmarł w 2018 roku w Stanach Zjednoczonych, a jego prochy zostały złożone w grobie rodzinnym na cmentarzu przy alei Brzozowej w Świdnicy.


Wystawę będzie można oglądać od 26.08.2023 do 24.09.2023r. w godzinach otwarcia Muzeum - wt. - pt. 10:00 - 17:00, sb. - nd. 11:00 - 17:00 (ostatnie wejście na pól godziny przed zamknięciem Muzeum) . Bilety; n - 10 zł, u - 6 zł, w piątki wstęp wolny.

Więcej
KOSIBA_PLAKAT_3.jpg

„Góry dla każdego” – spotkanie z Gniewomirem Knapskim

11 miesięcy temu10 miesięcy temu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie z Gniewomirem Knapskim, autorem książki „Góry dla każdego”.

Kiedy?

24 sierpnia (czwartek), godz. 17:00

Gdzie?

Sala cysterska

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

ul. Franciszkańska 18


🔎 Gniewomir jest górskim pasjonatem, alpinistą i podróżnikiem. Do tej pory przeszedł niezliczoną liczbę szlaków w polskich górach, ale także zdobył dwa szczyty Korony Ziemi (Mont Blanc i Kilimandżaro) oraz m.in. jeden z najtrudniejszych szczytów alpejskich – Matterhorn. Na co dzień dzieli się swoimi górskimi wędrówkami na blogu Śladami Góromira.

➡️ Podczas spotkania opowie m.in. o tym jak przygotować się przed wyjściem na szlak, jakie pasma w Polsce są najciekawsze, gdzie zjemy najlepszą szarlotkę oraz jak wyglądają wyprawy w najwyższe góry. 

📚 Będzie to także okazja, by porozmawiać o jego najnowszej książce – „Góry dla każdego”, która została napisana dla wszystkich, którzy marzą o wypadzie w góry, ale nie mają czasu go przygotować. Skierowana zarówno do doświadczonych piechurów, lubiących się zmęczyć, jak i rodziców małych dzieci, które czasami trzeba nieść na ramionach – każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki.

Spotkanie poprowadzi Robert Staniszewski.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej
plakat_Gniewomir Knapski.jpg

Muzyczna Altana

11 miesięcy temu10 miesięcy temu

Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska

zaprasza na organizowane przez Urząd Miejski letnie koncerty do Parku Młodzieżowego, każda niedziela sierpnia, godz.16.00

Wystąpią:

 

6 sierpnia - AKADEMIA ROZWOJU TALENTÓW

 

13 sierpnia - ZESPÓŁ BERKANAN

 

20 sierpnia – MIROSŁAW JABŁOŃSKI

 

27 sierpnia - AKADEMIA ROZWOJU TALENTÓW


Wstęp wolny

Więcej
plakat_muzyczna_altana2023.jpg