Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaOgłoszenia - remonty
Urząd Miejski w Świdnicy - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Przeglądasz wpisy z kategorii remonty

Przebudowa chodnika i jezdni w okolicach Ogródka Jordanowskiego

miesiąc temu

Rozpoczyna się przebudowa chodnika przy ul. Marii Konopnickiej, na odcinku pomiędzy ul. Bohaterów Getta a ul. 1 Maja - wokół Ogródka Jordanowskiego. Może to powodować czasowe trudności w dostępie do odnowionego skweru. Na pewno jednak przez ten czas przynajmniej jedno z wejść będzie otwarte. Zależy nam na poprawie komfortu pieszych. Za utrudnienia przepraszamy i liczymy na wyrozumiałość mieszkańców.

 

Obszar ten jest historycznym układem urbanistycznym, objętym ochroną konserwatorską. Prace polegać będą na przebudowie nawierzchni chodnika na nawierzchnię z płyt granitowych o wymiarach 50 x 50 i kostki granitowej. Zamontowany zostanie także nowy krawężnik.

 

W związku z licznymi przełomami w jezdni, bezpośrednio przylegającej do przebudowywanego ciągu pieszego, wykonany zostanie także częściowy remont nawierzchni z masy mineralno-bitumicznej wraz ze wzmocnieniem konstrukcji jezdni.

 

Wykonawcą zadania jest firma Sudeckie Drogi Sp. z o.o. ze Świdnicy. Prace potrwają około 12 tygodni. Ich wartość to 318 570 zł.

 


Więcej
Przebudowa chodnika i jezdni w okolicach Ogródka Jordanowskiego.jpg

Rusza renowacja dawnego szpitala przy ul. Westerplatte

2 miesiące temu

Zabytkowy gmach byłego szpitala przy ulicy Westerplatte zostanie odremontowany. Prace budowlane zgodnie zapowiedzią nowego właściciela terenu, firmy Gradi Invest sp. z o.o., mają rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu. Powstanie tam nowe osiedle, a sam gmach szpitala zostanie przekształcony na mieszkania.


Historia tego miejsca jest niezwykle bogata. Szpital wybudowany został w 1929 roku i był użytkowany przez zgromadzenie sióstr św. Elżbiety do zakończenia II wojny światowej. Po wojnie władze polskie przejęły gmach przy Westerplatte, który dalej służył jako szpital. W roku 2011 Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety odzyskało swoją dawną własność. Przez kolejnych 8 lat nic się z nieruchomością nie działo, aż do 2019 roku, kiedy to Prowincja Wrocławska Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety sprzedała dawny szpital przedsiębiorcy z Wrocławia. Developer chciał przeprowadzić remont zabytkowego obiektu oraz wybudować nowe budynki w sąsiedztwie. Uzyskał wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę i przygotował koncepcje zagospodarowania terenu. Zapowiadana mieszkaniowa inwestycja jednak nie wystartowała, natomiast szpitalna działka została po raz kolejny sprzedana. Nowym właścicielem została wrocławska spółka Gradi Invest, która ma ambicje doprowadzić inwestycję do końca. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu.


- Jesteśmy zdeterminowani, aby ten skomplikowany projekt zrealizować. Sama działka oraz gmach zbytkowego szpitala mają w sobie ogromny potencjał, a my mamy doświadczenie w renowacji obiektów zabytkowych – mówi Izabela Chudzik, dyrektor ds. inwestycji firmy Gradi Invest.


Zgodnie z przejętą od poprzedniego właściciela dokumentacją inwestycja przy ul. Westerplatte zakłada renowację gmachu szpitala w jego obecnej formie. Budynek zostanie w całości odnowiony zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków z Wałbrzycha. W jego sąsiedztwie powstaną kolejne budynki mieszkalne. Koncepcja zakładała też kompleksowe zagospodarowanie terenu, zgodnie z którą powstaną tam parkingi podziemne, zieleń towarzysząca oraz elementy małej architektury.


- To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Świdnicy, którzy przez lata patrzyli jak budynek zabytkowego szpitala niszczeje i popada w ruinę. Cieszy nas jasna deklaracja nowego właściciela terenu oraz jego zapał w realizacji inwestycji. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na efekty prac, które odmienią ten zapomniany przez lata budynek – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.


Więcej
Rusza renowacja dawnego szpitala przy ul. Westerplatte.jpg

Ruszyły prace na Czereśniowej

3 miesiące temu

Nawierzchnia gruntowa ulicy Czereśniowej zmieniona zostanie na asfaltową. Powstaną nowe chodniki po obu stronach drogi. W ramach zadania wykonane zostaną przykanaliki kanalizacji deszczowej wraz z montażem wpustów, a także wybudowany będzie kanał technologiczny.

 

- Będzie wygodniej i bezpieczniej. Będzie to już kolejna z kilkunastu zlikwidowanych dróg gruntowych stanowiących dojazd do posesji mieszkalnych na terenie Świdnicy – mówi prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska.

 

Wykonawcą inwestycji jest Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. Jej koszt to ponad 700 tysięcy złotych. Zgodnie z umową prace powinny zakończyć się w terminie 7 miesięcy od dnia podpisania umowy, czyli do końca października br.  


Przypomnijmy, że od 2015 roku zrealizowano między innymi przebudowę dróg o nawierzchni gruntowej przy ulicach: Legii Nadwiślańskiej, Letniej, Szczęśliwej, Podmiejskiej, Józefa Longina Sowińskiego, Chłopskiej, Rzemieślniczej, Deszczowej, drogę do klubu seniora przy ul. Rolniczej, a także drogę dojazdową do Szkoły Podstawowej nr 2. Wybudowano również sięgacze ulic: Kątnej i Franciszka Jarzyny, Świętojańskiej, gen. Władysława Sikorskiego, Leśnej i Brata Alberta.

 


Więcej
Ulica Czereśniowa Świdnica.jpg

Trwają prace na terenie Ogródka Jordanowskiego

3 miesiące temu

Na terenie Ogródka Jordanowskiego zamontowano już stylowe ogrodzenie, pergolę, ławki oraz kosze, a także urządzenia na placu zabaw. Nowością dla dzieci będą krzywe lustra oraz ogródek ziołowy.

 

Trwają prace związane z ukończeniem alejek, ściany kurtynowej od strony ul. Marii Konopnickiej oraz fontanny. Montowane jest oświetlenie. Posadzone zostały już trzy klony a także zioła: szczypiorek wieloletni, mięta pieprzowa, szałwia lekarska, rozmaryn lekarski, lebiodka pospolita, melisa lekarska, cząber górski, tymianek zwyczajny, czosnek niedźwiedzi oraz hyzop lekarski. W miejscu tym pojawią się jeszcze krzewy, między innymi laurowiśnia wschodnia, budleja Dawida czy tawuła szara.

 

- Na niektóre inwestycje mieszkańcy muszą czasami poczekać, bo nigdy nie będziemy dysponować środkami pozwalającymi wykonać "wszystko". Mam nadzieję, że dla świdniczan finał prac będzie wielką satysfakcją. To kolejne „zielone miejsce" rekreacji i wypoczynku, które będzie licznie odwiedzane – mówiła prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

 

Wykonawcą inwestycji jest Zakład Ogólnobudowlany REMECO. Środki zewnętrzne na realizację zadania pochodzą z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Koszt zadania to ponad 2 mln 900 tys. zł. Planuje się, że prace potrwają do końca kwietnia tego roku.

Więcej
Ogródek Jordanowski.jpg

Rusza przebudowa ulicy Kanonierskiej

3 miesiące temu

We wtorek, 2 kwietnia rozpocznie się przebudowa ulicy Kanonierskiej. Zostanie ona zamknięta dla ruchu pojazdów na odcinku od wiaduktu kolejowego do skrzyżowania z ulicą Letnią. Zakaz nie będzie dotyczył mieszkańców tej ulicy.


Przewiduje się zmianę nawierzchni jezdni na asfaltową, budowę ciągu pieszo-rowerowego po stronie ogrodów działkowych, chodnika po stronie budynków, energooszczędnego oświetlenia ulicznego, kolektora deszczowego, kanału technologicznego oraz miejsc do parkowania w postaci zatoki.

 

- Nieuczciwy deweloper nie wywiązał się z umowy, na podstawie, której miał zrealizować infrastrukturę przy budynkach. Oczywiście będziemy egzekwować należność na drodze sądowej. Ale mieszkańców nowych budynków przy Kanonierskiej nie chcieliśmy pozostawić z problemem dojazdu, stąd wniosek do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i realizacja tej inwestycji – mówi prezydent, Beata Moska-Słaniewska.

 

Wykonawcą inwestycji jest wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe „DROG-ZIEM” ze Stanowic. Jej koszt to 1 587 930 zł. Miasto Świdnica otrzymało 1 111 551 zł dofinansowania na budowę nowej części ulicy Kanonierskiej. Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 2024 rok. Dofinansowanie pokryje 70% wartości inwestycji.


Prace, zgodnie z umową, powinny zakończyć się do połowy listopada tego roku.


Więcej
Ulica Kanonierska.jpg

Trwa przebudowa ulicy Inżynierskiej

3 miesiące temu

Ulica Inżynierska połączy się z ulicą Wrocławską i Kliczkowską. Będzie to bardzo wygodny skrót dla mieszkańców tej części miasta, ale również spora oszczędność dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Zmniejszy się czas przejazdu autobusów z bazy do centrum. Poprawi to także obsługę komunikacyjną terenów inwestycyjnych przyległych do dobudowanego odcinka ulicy oraz terenów fabrycznych w rejonie ul. Przemysłowej, co z kolei ułatwi wielu osobom dojazd do pracy.

 

Do końca miesiąca powinny zakończyć się roboty prowadzone przez ŚPWiK, polegające na przebudowie kolektora sanitarnego i sieci wodociągowej. Na nowobudowanym odcinku od ronda przy ul. Wrocławskiej trwają prace brukarskie, stawiane są krawężniki i obrzeża, układana jest kostka na chodnikach i zatokach postojowych. Na początku kwietnia na tym odcinku zostanie ułożona warstwa podbudowy zasadniczej oraz warstwa wiążąca z betonu asfaltowego. Pozwoli to na zmianę organizacji ruchu tak, aby dojazd do bazy MPK odbywał się od strony ul. Wrocławskiej. Na odcinku od ul. Przemysłowej do MPK obecnie połówkowo jezdnia jest korytowana i układane są warstwy stabilizacji cementowej.

 

Przypomnijmy, że remont obejmuje przedłużenie ulicy Inżynierskiej do ulicy Wrocławskiej, czyli budowę nowego odcinka o długości 312 metrów, a także przebudowę istniejącego odcinka ulicy o długości 414 metrów. Wykonana zostanie m. in. budowa i przebudowa jezdni, chodników, ścieżki rowerowej i zatok postojowych oraz kanału technologicznego, a także kanalizacji deszczowej i oświetlenia.

 

Inwestycję realizuje wyłoniona w przetargu firma Hypmar Hypta Mariusz. Jej koszt to prawie 7 milionów złotych. Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Świdnica otrzymała dofinansowanie w wysokości 60%. Planowany termin zakończenia prac to koniec listopada 2024 roku.


Więcej
Ulica Inżynierska (2).jpg

Utrudnienia na Prądzyńskiego

3 miesiące temu

W poniedziałek, 18 marca rozpocznie się drugi etap prac na ulicy Prądzyńskiego. Frezowana będzie nawierzchnia asfaltowa na parkingu i drodze dojazdowej do ulicy Dąbrowskiego. Następnie drogowcy przystąpią do regulacji urządzeń infrastruktury drogowej, kratek deszczowych i włazów studni. Pod koniec tygodnia wykonana zostanie nowa nawierzchnia asfaltowa. 


W związku z tym wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruch. Na odcinku drogi od skrzyżowania ulic Jasińskiego/Dąbrowskiego w stronę ulicy Prądzyńskiego będzie ograniczenie wjazdu, poza pojazdami budowy. Wyznaczona zostanie tam strefa oczekiwania dla pojazdów ciężarowych obsługujących budowę. Dla pozostałych pojazdów objazd wytyczony będzie ulicami: Jasińskiego, Bema i Prądzyńskiego.


Obszar parkingu na ulicy Prądzyńskiego, którego dotyczy remont, wyłączony będzie z użytkowania, z uwagi na roboty, ale również dlatego, że służyć będzie on do manewrowania (nawracania) długich pojazdów ciężarowych. Kierowców prosimy o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na nowe oznakowanie. Wykonawca robót przygotował ulotki dla mieszkańców Osiedla Młodych, informujące o planowanych utrudnieniach na parkingu.


Do 25 marca obowiązywać będą również zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:

https://www.mpk.swidnica.pl/index.php/2024/03/15/remont-pradzynskiego-zmiany/


Wykonawcą inwestycji jest wybrana w przetargu firma Strabag Infrastruktura Południe z Wrocławia. Jej koszt to 547 tysięcy złotych. Prace potrwają około tygodnia.


Więcej
Ulica Prądzyńskiego.jpg

Rusza remont ulicy Ignacego Prądzyńskiego w Świdnicy

4 miesiące temu

W tym tygodniu rozpoczną się prace drogowe na ul. Ignacego Prądzyńskiego w Świdnicy. Drogowcy remont nawierzchni rozpoczną w czwartek, 7 marca od ustawiania nowych krawężników drogowych. Kierowcy powinni w tym czasie zwrócić szczególną uwagę na zmienioną organizację ruchu drogowego oraz nowe oznakowanie.


Wykonawcą inwestycji jest wybrana w przetargu firma Strabag Infrastruktura Południe z Wrocławia, która za 547 tysięcy złotych wykona remont 336-metrowego odcinka ulicy gen. Ignacego Prądzyńskiego. W pierwszej kolejności drogowcy wykonają wymianę części krawężników drogowych wzdłuż jezdni. Etap ten powinien zostać wykonany do 12 marca. W związku z tym kierowcy powinni zwrócić uwagę na nową organizację ruchu drogowego ponieważ od 7 marca zamknięty zostanie odcinek drogi przy wieży ciśnień, czyli od pętli parkingowej na Prądzyńskiego do ul. Dąbrowskiego. Przejazd autobusami komunikacji miejskiej będzie możliwy bez zmian, a istniejące tam przystanki autobusowe będą funkcjonować normalnie.


Po wykonaniu pierwszego etapu prac nastąpi przerwa do 18 marca. Wtedy drogowcy powrócą na plac budowy, aby rozpocząć frezowanie jezdni. Następnie, w dwóch etapach, układana będzie nawierzchnia docelowa. W etapie pierwszym na odcinku od ul. Dąbrowskiego do pętli na parkingu, a następnie w obszarze samego parkingu. 


W etapie drugim zmianie ulegnie lokalizacja jednego z przestanków autobusowych. Dla kierujących zostanie wprowadzone stosowne oznakowanie. Kierowców prosi się zachowanie ostrożności, ponieważ dostawa masy asfaltowej odbywać się będzie dużymi pojazdami ciężarowymi od strony ul. Wyszyńskiego, które w obszarze parkingu samochodowego zmuszone będą do manewrowania na całej jego powierzchni.    


Przypomnijmy, że to na wniosek radnych klubu „Nowa Lewica” na sesji Rady Miejskiej wprowadzono zmiany w budżecie, zwiększając wydatki z przeznaczeniem na zadanie inwestycyjne pn. „Przebudowa nawierzchni jezdni ul. Ignacego Prądzyńskiego w Świdnicy”. To efekt trafiających do nich próśb mieszkańców tej części Osiedla Młodych.

Więcej
Ulica I. Prądzyńskiego.jpg

Czereśniowa do przebudowy

4 miesiące temu

Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. złożyło najkorzystniejszą ofertę w przetargu na przebudowę ulicy Czereśniowej w Świdnicy. Oferta opiewa na kwotę 715 123,85zł. Podpisanie umowy z wykonawcą powinno nastąpić na przełomie lutego i marca br.

 

Prace będą polegać na zmianie nawierzchni jezdni gruntowej na asfaltową na długości około 160 metrów. Powstaną również nowe obustronne chodniki. W ramach zadania wykonane zostaną przykanaliki kanalizacji deszczowej wraz z montażem wpustów, a także wybudowany będzie kanał technologiczny. Zgodnie z umową prace powinny zakończyć się w terminie 7 miesięcy od dnia podpisania umowy.

 

- Będzie wygodniej i bezpieczniej. Będzie to już kolejna z kilkunastu zlikwidowanych dróg gruntowych stanowiących dojazd do posesji mieszkalnych na terenie Świdnicy. Wiele udało się zrobić, ale ogromne zaniedbania w tym zakresie spowodowały, że zadania musieliśmy rozłożyć na lata  – mówi prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska.

 

Przypomnijmy, że od 2015 roku zrealizowano między innymi przebudowę dróg o nawierzchni gruntowej przy ulicach: Legii Nadwiślańskiej, Letniej, Szczęśliwej, Podmiejskiej, Józefa Longina Sowińskiego, Chłopskiej, Rzemieślniczej, Deszczowej, drogę do klubu seniora przy ul. Rolniczej, a także drogę dojazdową do Szkoły Podstawowej nr 2. Wybudowano również sięgacze ulic: Kątnej i Franciszka Jarzyny, Świętojańskiej, gen. Władysława Sikorskiego, Leśnej i Brata Alberta.


Więcej
Ulica Czereśniowa Świdnica.jpg

Archeologiczne znalezisko przy przebudowie ulicy Kraszowickiej

4 miesiące temu

W trakcie prac remontowych przy przebudowie ulicy Kraszowickiej odnaleziono dwie amfory o czarnej, lśniącej powierzchni, zdobione na brzuścach rytym ornamentem w postaci poziomych i skośnych linii. Pochodzą one z kultury łużyckiej, ze starszej fazy okresu epoki żelaza, ok. 750 – 650 r. p. n. e.

Znaleziska i ich zawartość poddane zostaną dalszej specjalistycznej ekspertyzie. Po zakończeniu badań najprawdopodobniej zostaną wystawione w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

 

Teren, na którym znaleziono amfory to dawny cmentarz łużycki, który odkryto w 1854 roku podczas budowy linii kolejowej do Dzierżoniowa. Badania archeologiczne rozpoczęto tam w 1903 roku, podczas przebudowy tej trasy. Kontynuowano je w okresie powojennym. Zbadano wówczas kilkadziesiąt grobów. Znaleziono w nich urny popielnicowe i przystawki (naczynia) z darami grobowymi, m.in. ptaszki grzechotki, żelazne szpile czy też noże.

 

Przypomnijmy, że remont ulicy Kraszowickiej obejmuje odcinek ponad jednego kilometra, od przejazdu kolejowego przez ulicę Torową do ulicy Bystrzyckiej. W ramach inwestycji wykonana zostanie przebudowa jezdni, budowa ciągu pieszo-rowerowego, kanalizacji deszczowej i oświetlenia.

 

Inwestycje realizuje wyłoniona w przetargu firma - HYPMAR Hypta Mariusz. Jej koszt to 7 361 584,67 zł. Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Świdnica otrzymała na to zadanie dofinansowanie w wysokości 50%.

 

Planowany termin zakończenia prac to koniec listopada 2024 roku.

 


Więcej
Archeologiczne znalezisko przy przebudowie ulicy Kraszowickiej (2).jpg

Podpisano umowę z wykonawcą przebudowy ulicy Prądzyńskiego

7 miesięcy temu

Podpisano umowę z firmą STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. z Wrocławia, która wygrała przetarg na przebudowę nawierzchni jezdni ul. Ignacego Prądzyńskiego. Prace wykonane zostaną na odcinku od pętli autobusowej do ul. Jarosława Dąbrowskiego. Koszt zadania to 546 807,10 zł. Planuje się, że roboty drogowe powinny rozpocząć się w drugim tygodniu grudnia. Po zatwierdzeniu projektu organizacji ruchu poinformujemy o utrudnieniach w tym rejonie miasta.


Na długości ponad 300 metrów bieżących usunięta zostanie warstwa ścieralna jezdni i ułożona nowa, asfaltowa, a także odtworzone zostanie oznakowanie poziome.


Wniosek o realizację tej inwestycji złożyli radni klubu Nowej Lewicy. To efekt trafiających do nich próśb mieszkańców tej części Osiedla Młodych.


Przypomnijmy, że środki na inwestycje pochodzą z odliczenia pełnej kwoty podatku VAT od wydatków poniesionych na realizację przebudowy basenu letniego. W konsekwencji na rachunek budżetu miasta wpłynęła kwota wyższa niż pierwotnie planowano.


Jeżeli warunki atmosferyczne pozwolą, to roboty drogowe powinny zakończyć się w terminie nie dłuższym niż 6 tygodni od daty zawarcia umowy, czyli do końca grudnia.  


Więcej
Ulica I. Prądzyńskiego.jpg

Wybrano wykonawcę remontu mostu przy ulicy Mikołaja Kopernika

8 miesięcy temu

Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych ONMAX GROUP Sp. z o.o. ze Smolca wygrało przetarg na remont odcinka ulicy Mikołaja Kopernika wraz z remontem mostu przez rzekę Bystrzycę w Świdnicy. Oferta opiewa na kwotę 1 076 250 zł. Podpisanie umowy z wykonawcą nastąpi w pierwszej połowie listopada br.


W ramach inwestycji przeprowadzone zostaną roboty rozbiórkowe, a także remont przyczółków, filarów i ustroju nośnego mostu, polegający na czyszczeniu, przygotowaniu i naprawie podłoża oraz zabezpieczeniu powłokowym powierzchni betonu. Konstrukcje stalowe zabezpieczone zostaną antykorozyjnymi farbami. Na części użytkowej mostu ułożona zostanie izolacja z papy termozgrzewalnej. Wyremontowane zostaną także chodniki i jezdnia zlokalizowane na moście oraz odcinek dojazdowy o długości 20 metrów.


Przypomnijmy, że miasto na realizację tej inwestycji otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 502 766,40 zł. Planuje się, że prace powinny zakończyć się w ciągu 26 tygodni od dnia podpisania umowy.


O terminie rozpoczęcia prac i ewentualnych utrudnieniach w ruchu powiadomimy osobnym komunikatem.


Więcej
Wybrano wykonawcę remontu mostu przy ulicy Mikołaja Kopernika.jpg

Ogłoszono przetarg na budowę przejść dla pieszych

9 miesięcy temu

Przebudowane ma zostać przejście dla pieszych przez ul. Westerplatte, w okolicach galerii handlowej oraz wybudowane nowe w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego w Świdnicy. Miasto ogłosiło przetarg, a zainteresowane firmy mogą składać oferty do 13 października.   

Przy ul. Kazimierza Wielkiego, na wysokości numerów 7-11 przewidziana jest budowa przejścia dla pieszych z azylem, dedykowanym oświetleniem oraz odwodnieniem, a także budowa odcinka chodnika o długości ok. 40 metrów, prowadzącego do drogi osiedlowej.  Wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu. Przejście znajduje się w ciągu ulicy przecinającej na dwie części duże osiedle mieszkaniowe.  W jednej z nich zlokalizowana jest szkoła podstawowa wraz z kompleksem sportowym, a także przedszkole i żłobek, a w drugiej - kościół. W obu częściach osiedla znajdują się sklepy, największy cmentarz w Świdnicy oraz tereny rekreacyjne.  

 

- Ruch pieszych, w tym dzieci i osób starszych, pomiędzy tymi enklawami jest ciągły, przy czym piesi nagminnie przekraczają ul. Kazimierza Wielkiego w miejscu niedozwolonym. Świadczy o tym ścieżka wydeptana w przyległych do ulicy terenach zielonych, prowadząca do nieoznaczonego obecnie miejsca na jezdni. Lokalizacja planowanego przejścia jest więc optymalna z punktu widzenia wygody mieszkańców – mówi Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej.

 

Natomiast przy ul. Westerplatte zlikwidowane zostanie przejście dla pieszych na łuku drogi, przy galerii handlowej. Budowa nowego z sygnalizacją świetlną wzbudzaną i dedykowanym oświetleniem planowana jest przy pl. Drzymały.

 

Przejście dla pieszych przez ul. Westerplatte zlokalizowane jest w ścisłym centrum miasta.  Jego przebudowa polegać będzie na zwężeniu jezdni do 7 metrów (obecna szerokość to 9,5 metra), budowie sygnalizacji świetlnej wzbudzanej oraz doświetleniu. Istotnie wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa przechodniów, gdyż jest to droga o bardzo dużym natężeniu ruchu, zarówno kołowego, jak i pieszego. Tuż przy planowanym do budowy przejściu znajduje się przystanek autobusowy. Przez jezdnię piesi przechodzą z osiedla mieszkaniowego, z przystanków autobusowych, idąc do szkół: podstawowej i średniej, przedszkola, przychodni zdrowia, największej w Świdnicy galerii handlowej i innych licznych sklepów, a także na miejskie targowisko.

 

Przypomnijmy, że miasto na realizację tych inwestycji otrzymało osiemdziesięcioprocentowe dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, czyli ponad 370 tys. zł na budowę przejścia przy ul. Kazimierza Wielkiego i prawie 446 tys. zł na przebudowę przejścia przy ul. Westerplatte. Firmy swoje oferty mogą składać do 13 października br. Zgodnie z umową prace powinny zakończyć się w terminie nie dłuższym niż 30 tygodni od dnia podpisania umowy, nie wliczając do czasu realizacji przedmiotu zamówienia okresu zimowego, czyli od 15 grudnia do 15 marca.


Więcej
Ul. Westerplatte.jpg

Prawie 20 milionów złotych dla Świdnicy na budowę dróg

9 miesięcy temu

Blisko 20 milionów złotych trafi do Świdnicy na poprawę infrastruktury drogowej, czyli na budowę ul. Sudeckiej i zabudowanych jej sięgaczy oraz na budowę dróg Osiedla Pogodnego, czyli m.in. na ulicę Klimatyczną. Środki pochodzą z siódmej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. Wartość bezzwrotnego dofinansowania wynosi 98 procent wartości inwestycji.


Przy ulicy Sudeckiej wykonano już sieć wodno-kanalizacyjną i częściowo podbudowę drogi. W ramach drugiego etapu inwestycji przewiduje się budowę kolektora deszczowego odprowadzającego wody z całego osiedla do rzeki Piławy, budowę warstw bitumicznych jezdni, budowę chodników na całej długości ulicy, dwukierunkowej ścieżki rowerowej, zatok postojowych, zjazdów, energooszczędnego oświetlenia drogi, a także zagospodarowanie terenów zielonych.


Na Osiedlu Pogodnym planuje się budowę jezdni, chodników, zatok postojowych oraz zjazdów z pełnym uzbrojeniem technicznym, czyli kanalizacją deszczową i oświetleniem.

- Po sporządzeniu pełnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej będziemy posiadali wiedzę, ile ulic na osiedlu objętych zostanie tym etapem inwestycji – mówi Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy.  


W ramach tej edycji Polskiego Ładu miasto złożyło również drugi wniosek na tę samą kwotę, na  przebudowę skrzyżowania ul. Westerplatte z ul. Bystrzycką na rondo turbinowe czterowlotowe, celem poprawy warunków obsługi i rozwoju terenów przemysłowych. Środki na to zadanie nie zostały przyznane. Jeśli będzie taka możliwość, miasto będzie ponownie ubiegać się o dofinansowanie.


 - Aplikujemy o środki zewnętrzne z różnych źródeł, realizujemy też kosztowne inwestycje drogowe z własnego budżetu, przypomnę o przebudowie ul. Polna Droga, Wrzosowej czy też Jarzębinowej. Sukcesywnie staramy się realizować naprawy, remonty i przebudowy mniejszych i większych ulic. Jeszcze w tym roku wyremontowana zostanie ul. Prądzyńskiego.  Proces ten jest jednak rozłożony w czasie ze względu na ograniczone możliwości finansowe miasta - mówi prezydent, Beata Moskal-Słąniewska.

 


Więcej
Osiedle Na Wzgórzu - ul. Sudecka.jpg

Kanonierska do remontu

9 miesięcy temu

Miasto Świdnica otrzyma 1 375 000 zł dofinansowania na budowę nowej części ulicy Kanonierskiej. Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 2024 rok.

Wartość całej budowy to 1 964 000 zł. Dofinansowanie pokryje 70% wartości inwestycji.

 

- Nieuczciwy deweloper nie wywiązał się z umowy, na podstawie, której miał zrealizować infrastrukturę przy budynkach. Oczywiście będziemy egzekwować już w tej chwili należność na drodze sądowej. Ale mieszkańców nowych budynków przy Kanonierskiej nie chcieliśmy pozostawić z problemem dojazdu, stąd wniosek do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – mówi prezydent, Beata Moska-Słaniewska.

 

Zadanie obejmuje przebudowę odcinka ul. Kanonierskiej od ul. Esperantystów do wiaduktu kolejowego. Przewiduje się zmianę nawierzchni jezdni na asfaltową, budowę ciągu pieszo-rowerowego po stronie ogrodów działkowych, chodnika po stronie budynków, energooszczędnego oświetlenia ulicznego, kolektora deszczowego, kanału technologicznego oraz miejsc do parkowania w postaci zatoki.


Więcej
Ul. Kanonierska.jpg

Prądzyńskiego do remontu

9 miesięcy temu

Na wniosek radnych klubu Nowej Lewicy na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej wprowadzono zmiany w budżecie, zwiększając wydatki o kwotę 620 000 zł z przeznaczeniem na zadanie inwestycyjne pn. „Przebudowa nawierzchni jezdni ul. Ignacego Prądzyńskiego w Świdnicy”. Prace wykonane zostaną na odcinku od pętli autobusowej do ul. Jarosława Dąbrowskiego.

- Wniosek jest efektem trafiających do nas próśb mieszkańców tej części Osiedla Młodych. Postulat był jak najbardziej słuszny, gdyż ta część ulicy Prądzyńskiego, która zostanie wyremontowana, jest mocno zdegradowana – mówi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, a zarazem szef klubu Nowej Lewicy, Rafał Fasuga.

Na długości około 300 metrów bieżących usunięta zostanie warstwa ścieralna jezdni i ułożona nowa, asfaltowa, a także odtworzone zostanie oznakowanie poziome. Wyłonienie wykonawcy powinno nastąpić w tym roku, a jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to prace remontowe wykonane zostaną na przełomie 2023 i 2024 roku. 

- W przypadku szczególnie zniszczonych ulic zamiast nieefektywnych już remontów cząstkowych wymieniać będziemy całość nawierzchni, poprawiając w ten sposób bezpieczeństwo użytkowników dróg. Ale oczywiście jest to możliwe gdy dysponujemy środkami na ten cel. W przeszłości w ten właśnie sposób wyremontowano ulice Korczaka, Lelewela czy Różaną – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Środki na inwestycje pochodzą z odliczenia pełnej kwoty podatku VAT od wydatków poniesionych na realizację przebudowy basenu letniego. W konsekwencji na rachunek budżetu miasta wpłynęła kwota wyższa niż pierwotnie planowano.


Więcej
Prądzyńskiego do remontu.jpg