W Świdnicy sytuacja powoli się stabilizuje. We wtorek, 17 września podsumowano działania oraz omówiono stan miasta po sobotnio - niedzielnych intensywnych opadach deszczu. Wszystkie drogi są już przejezdne i rozpoczęła się pierwsza faza sprzątania. Przygotowywane są procedury dotyczące szacowania szkód, jakich doznali świdniczanie.
- Była to dla nas wszystkich bardzo ważna próba solidarności, która pokazała, że świdniczanie potrafią współdziałać. Ważna w tych dniach była każda pomoc, wszystkim za to serdecznie dziękuję – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.
Po interwencjach parlamentarzystów i lokalnych władz premier dołączył powiat świdnicki do listy miejsc objętych stanem klęski żywiołowej. Miasto przygotowuje się do przyjmowania wniosków o udzielenie pomocy finansowej dla mieszkańców Świdnicy dotkniętych powodzią. Dostępne będą one na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. O szczegółach będziemy informować w odrębnym komunikacie.
- Cieszę się, że najgorsze już za nami. Cały weekend spędziłem z mieszkańcami Kraszowic, pomagając w zabezpieczaniu ich posesji. Bardzo im dziękuję za tak dużą mobilizację. To kolejna sytuacja, która pokazuje, że w obliczu tak trudnych działań możemy współdziałać – dziękuję za pomoc radnemu Michałowi Zastawnemu – mówi Krzysztof Lewandowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy.
Sukcesywnie sprzątane są wszystkie ulice.
- Jeśli uznają Państwo, że jest taka potrzeba, to worki z piaskiem są do Państwa dyspozycji. Można je przechowywać na swoich posesjach – dodaje Maciej Gleba, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej.
Prosimy osoby, których mienie ucierpiało przez weekend o przygotowanie dokumentacji fotograficznej, na której będzie widoczna cała posesja (również jeśli posiadają Państwo zdjęcia przed wysprzątaniem) oraz poniesione szkody. Fotografie będą potrzebne komisji, która będzie szacowała straty i przyznawała odszkodowania.